| andreeamaria1999 a întrebat:

Heii.Peste putin timp voi pleca in Anglia, mai precis Londra.As vrea sa stiu cum e acolo, cum e vremea cum sunt oamenii etc.Am 14 ani.Imi va fi greau sa ma acomodez? Ma voi muta de tot acolo si stiu engleza happy Funditaa

17 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Daca stii limba engleza iti va fi mai usor, daca nu, va fi un calvar daca stai mai mult si nu vei invata repede engleza.

| CosminC86 a răspuns:

Ciau. Am fost si eu la Londra de 5 ori in viata, si pot spune fara cea mai mica retinere ca este cel mai infect si mai "ordinar" oras pe care l-am vizitat vreodata. Sunt drogati si betivi pe strada care se leaga de tine fara motiv (in centrul Londrei); ploua in 95% din timpul zilei; acolo gasesti toate natiile posibile, de la indieni si pakistanezi, la arabi si chinezi. Eu nu prea cred ca o sa-ti placa acolo, dar asta e. Fruntea sus si nu uita ca esti romanca.

| KodrutZ a răspuns (pentru CosminC86):

Tare tovarashu' Aaroon... ce frumos e sa vorbesti din povesti. Cred ca in Londra in curind o sa predomine accentul indo-pakistanez.

| CosminC86 a răspuns (pentru KodrutZ):

Scarba de Nigel Farage a declarat ca nu-si doreste vecini romani, si cu toate astea vad ca din ce in ce mai multi romani isi lasa tara si alearga dupa bani multi. Simt in acelasi timp si furie, si parere de rau. Copilasii astia care-si dau cu parerea pe aici habar n-au despre ce vorbesc. Ei cred ca Anglia este la fel ca in filmele propagandiste ale lui Churchill.

| KodrutZ a răspuns (pentru CosminC86):

Nu e vorba de bani multi scosi din context. Am doua cazuri in familie - cazul unu', stomatolog cu cabinet propriu in Bucuresti, muncea de ii sareau capacele si cind tragea linie mai bine de 60% se duceau pe *&*^ la un stat care nu o ajuta cu nimic. In Anglia e mai linistita, si-a platit creditele de aici si probabil o sa ramina pe acolo o perioada nedeterminata. Revine anual in tara, totusi. Cazul doi, var care a fost profesor aici, acolo lucreaza in constructii. Cu acte, legal, frumos. A facut un copil in Anglia, urmeaza in curind al doilea (daca nu l-o fi avut deja), a beneficiat de sistemul lor de sanatate/asigurari bine pus la punct si conditii umane, mai trage citiva ani si vine in tara unde o sa isi faca o casa, ca in rest pamint si de pe ce trai au ai lui, doar ca nu voia sa fie lichea si sa aiba motiv taica-su sa ii bata obrazul. Scarba de NF... e o scirba gen Vadim. Daca ii iei la bani marunti, cel putin 60% din cei care l-au votat nu ii impartasesc decit o mica parte din opinii.

| CosminC86 a răspuns (pentru KodrutZ):

Era vorba ca britanicii sunt contra rasismului si discriminarii, ca doar na... au ramas in istorie ca eliberatorii ***** mele. Daca stam sa ne gandim, mai mult sau mai putin ironic, daca in ww2, englezii latrau ca niste caini ca vroiau egalitate pentru toti oamenii (jos palaria), iar acum cand s-au dus tiganii peste ei, vad ca si-au mai schimbat parerea putin. Schimba regulile jocului in timpul jocului, asa cum spunea Chioru' mai demult. Oricum, am batut campii mult... Fata a intrebat ceva, si noi ne-am apucat sa spunem povesti nemuritoare de cand era lupu' caţel.

| andreeamaria1999 explică (pentru CosminC86):

Multumesc mult.Probabil asta e parerea dumneavoastra despre acest oras.Cu toate astea multumesc ca m-ati informat.Totusi m-ati speriat oleaca, sper sa nu fie chiar asa de rau precum ati spus dumneavoastra happy

| CosminC86 a răspuns (pentru andreeamaria1999):

Si eu sper sa nu-ti fie greu. Sa nu te simti niciodata inferioara in fata acelor oameni obezi.
P.S Te rog sa nu-mi mai zici "domnule", sunt doar cu 4 ani mai mare ca tine...
Si cel mai important, sa nu uiti niciodata ca esti romanca big grin

| andreeamaria1999 explică (pentru CosminC86):

Multumesc mult, nu o sa uit ca sunt romanca, de fapt chiar o sa ma mandresc cu asta.P.S Nu iti stiam varsta, dar cu toate ca acum o stiu, dupa limbajul tau\mentalitatea ta se vede ca esti un baiat cu capul pe umeri deci meriti macar putin respesct happy

| EvilThoughts a răspuns:

Nu cred.
Învață bine limba și cu timpul îți vei face prieteni. Dacă nu înveți engleza îți va fi greu. Învață repede limba, ai putea să te apuci deja să știi să te descurci pe acolo.
Multă baftă happy

| andreeamaria1999 explică:

Deci pana la urma nu are nimeni un raspuns precis la intrebarile mele? happy

| KodrutZ a răspuns (pentru andreeamaria1999):

Wow, tot nu te-ai prins? Greu la deal cu boii mici. Noroc ca nu dau astia test de IQ la intrarea in UK...

| andreeamaria1999 explică (pentru KodrutZ):

Domnule te rog frumos sa nu ma jignesti.Ok? Sunt fata cu bun simt asa ca nu o sa zic nimic de dumneata.Eu am intrebat de vreme si daca imi va fi greu sa ma acomodez, dar dumneata ai inceput sa imi povestesti mie povesti de adormit copii.Asa ca cu tot respectul te rog sa nu mai comentezi daca nu ai un raspuns la intrebarile mele.Si cum as putea sa ma prind? Dumneata mi-ai scris mie acolo romane, d-le am 14 ani nu 25, si cu toate astea sunt o pustoaica educata si cu bun simt, m-ai mult bun simt decat vei avea d-ta vreodata. happy

| KodrutZ a răspuns (pentru andreeamaria1999):

Si la 14 ani nu esti in stare sa cauti singurica un subiect pe net cum trebuie si pui intrebari ambigue aici? Ai intrebat "cum sint oamenii" la Londra de parca ai fi intrebat cum sint placintele cu brinza la patiseria din colt.

| andreeamaria1999 explică (pentru KodrutZ):

Daca gaseam pe internet ce voiam credeti ca mai intrebam aici? Si am intrebat despre oamneii pentru cei ce sunt acolo sau au cunoscut oamenii de acolo happy

| KodrutZ a răspuns (pentru andreeamaria1999):

Gaseai, gaseai. Cind spui "oamenii" dintr-o regiune se intelege populatia per total.

Faptul ca un x sau un y a fost la Londra si a cunoscut mai multi oameni de treaba sau mai multi nasoi nu inseamna nimic. Depinde de domeniul de activitate, de zona in care locuieste, de locurile pe care le frecventeaza. Daca te uiti in presa, de exemplu, ca englez, tragi concluzia ca romanii sint hoti, trag tepe pe net si alte bazaconii. Daca te duci pe strada, ca englez, vezi tigani si eventual ceva spalatori de masini sau mai stiu eu ce, dar nu vezi stomatologul care te trateaza, instalatorul care iti face casa ca noua sau programatorul din spatele aplicatiei tale de banking online.

In alta ordine de idei, am lucrat pentru un britanic ca freelancer acuma ceva ani si cind a auzit ca sint din Romania ma asteptam sa aud de experiente nasoale, insa am fost surprins sa aflu ca era foarte incintat de toate colaborarile cu romani de pina atunci. A fost si de cea cu mine, evident.

In concluzie, invata sa pui intrebari. Cred ca ai o virsta destul de inaintata incit sa inveti sa sintetizezi niste idei. E una dintre chestiile cele mai importante in viata. Poti sa mi-o iei in nume de rau sau nu, cum vrei. Intentia mea nu e sa ma simt eu superior, ca am si eu hibele mele, ci sa te fac sa realizezi erorile astea fundamentale de rationament cind pui o intrebare generala si astepti raspunsuri particulare.

| Aaroon a răspuns:

In Anglia oamenii is mult mai educati si buni.Acolo nu vezi mizerie.si boschetari/cersetori decat foarte rar pentru ca ii ia politia nu e voie sa cersesti. Engleza o sa o inveti foarte repede si o sa ai accent britanic care e mult mai frumos decum se vorbeste engleza in America. Funda?