Întrebare recomandată | LoveWithoutInhibitions a întrebat:

Heii!
Saptamana viitoare voi pleca intr-o alta tara si voi calatori cu avionul. Intrebarea mea este urmatoarea: Sunt anumite restrictii, adica sa nu am lichide cu mine, de exemplu, sampon sau apa? Si daca mai stiti ceva informatii referitoare la restrictiile unui zbor, v-as fi recunoscatoarehappy Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Weider a răspuns:

In bagaj mic de mana (care duci cu tine in avion) nu poti sa duci mai mult de 100ml de lichid orice ar fi, cand esti la control o sa te intrebe daca ai ceva lichide la tine si tu trebuie sa scoti afara. In bagajul de cala (bagaj care nu-l duci cu tine in avion) poti sa duci ce vrei. Nu conteaza cu ce companie aeriana zbori, asa e la toate companiile aeriene. Daca esti sensibila, incearca sa nu mergi cu stomacul plin ca sa nu-ti fie rau cand decoleaza, cand avionul "cutremura" sa nu te sperii, alea sunt goluri de aer. In timp ce zbori ia-ti cu tine o carte daca calatoresti singura ca o sa te plictisesti.

7 răspunsuri:
| LoveWithoutInhibitions explică:

Zbor cu compania Lufthansa, am uitat sa precizez.,

| DiutzaDeDe a răspuns:

In geamantan poti sa ai sampon apa etc, dar in bagajul de mana pe care nu il pui la cala nu trebuie sa ai sampoane, geluri de dus, poate un suc ceva acolo.nici unghiere, pile de unghii, foarfece sau obiecte care sunt ascutite pentru ca or sa ti le ia. cand mergi in aeroport vei vedea tot felul de panouri cu restrictiile bagajului de mana. pupici :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba da,poti avea sampon, apa, dar sa fie separat, nu in bagajul ce iti este transportat in avion, mai ia un rucsac mai mic cu tine ce il poti tine in avion.

| deyutz95 a răspuns:

In bagajul de mana poti avea un suc cu tine, alte lichide nu cred ca te lasa si nici cu obiecte gen cutit, unghiera ce pot fi folosite pentru a rani pe cineva.il cel care il pui in cala poti avea sampon si dinastea.de preferat sa nu iti duci chestii care sunt ieftine si pot fi cumparate de oriunde

| Alexa12girl a răspuns:

Iti poti lua sampon si apa cu tine. Eu stiu ca bagajul nu trebuie sa depaseasca o anumita greutate (cred ca 50 kg dar nu mai stiu sigur) si o anumita marime (aici chiar nu mai stiu). De alte restrictii nu mai stiu. Sper ca am fost de ajutor. happy

| MitroKta a răspuns:

Cel mai bine este sa nu iei lichide la tine in bagajul de mana, nici electronice. Bineinteles telefonul ti-l iei, dar acesta e usor de scos din buzunar, insa lichidele(daca au peste 100 ml nu te lasa cu ele) te va pune sa le scoti, ca si alte electronice. A, si ai grija la vestimentatie, de exemplu nu te imbraca cu haine cu tinte de metal, sau pantofi cu toc metalic(daca exista), sau pantalanoi care cad de pe tine daca le scoti cureaua. Pentru ca va trebui sa treci printr-o "poarta" care este sensibila la metale(este pentru arme), iar daca detecteaza metal, incepe sa faca galagie si nu te vor lasa sa treci decat dupa ce dai tot ce contine metal de pe tine. Daca tot piuie te vor controla si corporal. Dupa ce treci de punctul de control sunt magazine de la care poti sa cumperi ce vrei. Sunt scumpe, dar oricum, nu sunt tot atat de scumpe ca serviciile din avion. Alea sunt chiar scumpe.
In legatura cu bagajul de mana, intra pe site-ul companiei si vezi ce dimensiuni maxime si ce greutate trebuie sa aiba, ca sa te lase cu el in avion. Pentru bagaj mai mare( cel care merge in cala avionului) se plateste in plus si e destul de scump. Si daca bagajul de mana nu se incadreaza, va trebui sa il trimeti in cala, va trebui sa il platesti atunci pe loc, inainte sa intri in avion.
Eu iti urez succes si calatorie sprancenata!

| 1DobreMihai1 a răspuns:

Oricum nu prea are rost sa iei cu tine samponul, poat eun suc ceva, si nu ai voie cu obiecte metalice ascutite, te vor perchizitiona