| bia25 a întrebat:

Hello! As avea si eu o intrebare: De ce meseria de stewardesă este vazuta prost? Adica de ce este considerata ca fiind o meserie proasta si unele persoane nici nu o pot considera o meserie?
Astept parerea voastra! happy

Răspuns Câştigător
| simpluone a răspuns:

Ca sa inchei discutia, dupa parerea mea insotitoare de zbor este o meserie foarte serioasa. Multi caracterizeaza numai dupa filme. Insa incearca sa tinesti spre o facultate.

9 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| dodicuta a răspuns:

Eu respect stewardezele.Stiu o gramada de istorie, geografie si doua limbi straine.E super job-ul.

| bia25 explică (pentru dodicuta):

Si eu sunt de acceasi parere, dar la ultima mea cautare pe google despre cele mai cautate job-uri, insotitorul de zbor se clasifica la cele mai rele meserii din 2013. sad

| dodicuta a răspuns (pentru bia25):

Oamenii cred ca doar umbla prin avion.Dar daca o intreaba cineva ceva? Ca de exemplu:ce pot vizita in aceasta tara?

| bia25 explică (pentru dodicuta):

Consider ca, o stewardesă care lucreaza la o firma din strainatate, depinde si de firma, castiga mai mult ca si un medic din Romania laughing)

| simpluone a răspuns (pentru dodicuta):

Ce treaba are istoria si geografia cu insotitoarele de zbor? Va inchipuiti ca sunt ghiduri turistice? Jobul este foarte strict, trebuie sa stie o groaza de lucruri despre avioane/prim ajutor/ limbi straine. sa fie sociale si cu o mare stapanire de sine. Sa stea in picioare 6 ore si sa doarma 2. Cat anume poti vizita intr-o tara straina in 18 ore din care 12 trebuie sa le dormi intr-un hotel langa aeroport la 50 de km de oras? Ce familie poti avea cand esti plecata 5 zile din 7 si zilele din tara nu sunt 2 succesive. Dar salariu e bun!

| bia25 explică (pentru simpluone):

Peste tot pe unde am cautat asa informativ despre meseria de stewardesă am gasit ca trebuie sa stie geografia Romaniei si a Europei

| simpluone a răspuns (pentru bia25):

Imi cer scuze atunci. Oricum materiile pentru examen sunt una, ceea ce faci cu adevarat e altceva. Sunt convins ca in 2 ani de job vei uita 75 % din cunostintele de geografiesi iti vei imbogati cu 100% cunostintele de fizica si anatomie. Insa daca crezi ca ti-ar place atunci go for it! Este o meserie solicitanta dar cu satisfactii materiale.

| bia25 explică (pentru simpluone):

Pai mai am inca 2 ani de liceu, dar nu stiu, nu zic ca nu mi-ar placea, da fizica, anatomie hmmm limbii straine pentru mine laughing) laughing)

| simpluone a răspuns (pentru bia25):

Ca sa inchei discutia, dupa parerea mea insotitoare de zbor este o meserie foarte serioasa. Multi caracterizeaza numai dupa filme. Insa incearca sa tinesti spre o facultate.