| DamianTPU a întrebat:

Hello TPU
Ce ar trebui sa stiu atunci cand vreau sa merg cu avionul in alta tara?
Sa cumpar bilete, ok stiu
Sa am pasaport (daca sunt sub 14 ani), ok stiu.
Sa fac check-in-ul, ok stiu.
Dar ce alte costuri voi mai trebui sa fac? Era o taxa pentru bagaje?
Ce stiti despre aia?
Astept mai multe informatii ( nu doar despre bagaje, ci pentru altele )

Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Platesti pentru bagaj daca ai greutate mai mare mare decat e permis, doar in situatia aia se plateste. Alte informatii... sa nu-ti duci substante lichide sau vascoase in bagajul de mana, nici obiecte ascutite. Sa fii la poarta de imbarcare de indata ce se anunta care e poarta zborului tau, sa-ti activezi roamingul pe telefon daca vrei sa il mai poti folosi dupa ce ai iesit din tara. Sa-ti scoti obiectele metalice atunci cand treci pe sub detectorul de metale (inclusiv cureaua pe care eu o uit mereu)... daca imi mai vin si altele iti mai spun. happy

| DamianTPU explică (pentru CuriousStuff):

Mersi, iti dau acum funda. But. stii cam cat este permis in wizzair?

| CuriousStuff a răspuns (pentru DamianTPU):

Trebuie sa-ti scrie pe bilet toate informatiile de care ai nevoie, cate kg poate sa aiba bagajul mare si ce dimensiuni poate sa aiba cel de mana. si cat trebuie sa platesti pentru fiecare kg care depaseste valoarea maxima. cred ca cine ti-a cumparat biletul a stiut ca daca vrei si bagaj mare trebuie sa plateasca in plus pentru el. la wizz bagajul mic trebuie sa nu fie peste 10 kg dar ma indoiesc ca ti-l cantareste cineva, si dimensiunile 55 x 40 x 20 cm (cred) si cel mare maxim 32 de kg si dimensiuni 149 x 119 x 171 cm. dar cel mai bine te uiti si pe bilet.