| BiaBianca33 a întrebat:

Hey! >:< Care sunt cele mai interesante obiective turistice din Romania, care merita vizitate? big grin
:*:*

Răspuns Câştigător
| December a răspuns:

Ooo pai sunt foarte multe. Ai primit deja de la cei 2 de mai sus obiective bune si frumoase. Pe langa astea as mai adauga asa la prima gandire : Culoarul Bran - Rucar integral, cu Pestera si Cheile Dambovicioarei, Muntii Piatra Craiului, Muntii Rodnei, Calimani, Apusenii integral, Parangul, zona Banatului.
Sunt mult mai multe. Sunt de ex multe obiective in localitati mici de care nici nu am auzit pana acum.
Daca esti amator de urcat pe munte atunci clar trebuie sa urci Fagarasul, Retezatul, Parangul si Bucegii. Fagarasul si Retezatul sunt de vis! Si daca esti ROMAN trebuie sa urci macar odata pe cel mai inalt varf din tara (Moldoveanu- 2544m in Fagaras)winking.

9 răspunsuri:
| SorinDragut a răspuns:

Salut! Romania este o tara frumoasa eu ti-as recomanda :
-Cetatile si bisericile fortificate din Transilvania
-Retezatul, Fagarasul ( peisaj magnific )
-Apusenii, cu Pestera Ursilor si Ghetarul Scarisoara ( superb )
-Nordul Moldovei, Bucovina si Maramuresul ( nu o sa iti vina sa crezi ca esti in Romania )
si de ce nu Delta Dunariiwinking sper ca or sa iti placawinking da`mi fundita :d sper ca ti-am fost de folos!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Delta, Castele Peles si Bran, Cheile Bicazului, Pesterile din Apuseni, Manastirile din Moldova, Bisericile de lemn din Maramures, Casa Poporului, Transalpina, Transfagarasean, Sibiul, Sighisoara

| December a răspuns:

"daca esti amatoare si romanca" big grin scuze...nu am fost atent la nick name.

| December a răspuns:

Mi-am amintit si un loc superb si unic in Romania si posibil si in Europa. Canionul 7 scari de langa Brasov, la intrarea in muntii Piatra Mare. Poti sa scrii pe google si vezi imagini si date exacte despre loc. E foarte spectaculos!

| ElenaLivia a răspuns:

In DELTA se merita sa mergi k sigur ai ce vedea...plus k nu te plictisesti. si ar mai fi ceva in Dobrogea (dar pe timp de vara ) si anume rezervatia de la Hagieni (aproape de granita cu Bulgaria) de vipere si broaste testoase.

| BiaBianca33 explică (pentru ElenaLivia):

Sunt mai mult atrasa de zonele montane... dar sper sa ajung si in Delta, de curiozitate...

| BiaBianca33 explică (pentru December):

Sunt multe locuri de vizitat in Romania, timp sa ai laughing zona Banatului intr'adevar este superba. sper sa am ocazia sa urc pe Fagaras. poate la vara!

| December a răspuns (pentru BiaBianca33):

Ai vizatat Banatul sau esti din Banat? big grin

| BiaBianca33 explică (pentru December):

Nu sunt din Banat, din pacate dar am vizitat partea aia, este superba!