| ZukiPanda a întrebat:

Hey! Cateva informatii despre Ankara, va rog?
Multumesc!

6 răspunsuri:
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

E capitala Turciei

| lorypoly a răspuns:

Ankara (cunoscută sub numele de Angora până în 1930, și în perioada clasică Ancyra) este capitala Turciei și al doilea cel mai mare oraș al țării după Istanbul. Are o populație de 3.482.000 locuitori (2003). În același timp este capitala provinciei cu același nume.

Ankara este un important centru comercial și industrial, fiind de asemenea centru de comerț pentru zona agricolă care o înconjoară. Înainte să devină capitala țării, Ankara era faimoasă pentru lâna caprelor sale (lână de Angora).

Situată în centrul Anatoliei, este un important nod atât la figurat, pentru comerț, cât și la propriu, fiind centrul drumurilor și căilor ferate turcești. Dispune de câteva universități, Biblioteca Națională, Muzeul Arheologic, Muzeul Etnografic și Muzeul Civilizațiilor Anatoliene. Mausoleul Mustafa Kemal Atatürk, personalitatea cea mai importantă a Turciei secolului al XX-lea, este de asemenea amplasat în Ankara.

| DeathAngel1 a răspuns:

Salt la: Navigare, căutare
Ankara
— Capitala Turciei —
Ankara
Ankara se află în Turcia
{{{alt}}}
Ankara
Poziția geografică
Coordonate: Coordonate: 39°52′0″N 32°52′0″E39°52′0″N 32°52′0″E
Țară Turcia Turcia
Regiuni Anatolia Centrală
Provincie Ankara
Guvernare
- Primar Melih Gökçek (AKP, ales 2009)
Suprafață
- Capitala Turciei 2.516 km²
Altitudine 938 [1] m.d.m.
Populație (2011)
- Capitala Turciei 4.338.620 locuitori
- Densitate 1, 551 loc./km²
- Metropolitană 4.965.542
Fus orar EET (UTC+2)
- Ora de vară (DST) EEST (UTC+3)
Cod poștal 06x xx
Prefix telefonic +90 (0)312
Site: Site oficial
modifică Consultați documentația formatului

Ankara (cunoscută sub numele de Angora până în 1930, și în perioada clasică Ancyra) este capitala Turciei și al doilea cel mai mare oraș al țării după Istanbul. Are o populație de 3.482.000 locuitori (2003). În același timp este capitala provinciei cu același nume.

Ankara este un important centru comercial și industrial, fiind de asemenea centru de comerț pentru zona agricolă care o înconjoară. Înainte să devină capitala țării, Ankara era faimoasă pentru lâna caprelor sale (lână de Angora).

Situată în centrul Anatoliei, este un important nod atât la figurat, pentru comerț, cât și la propriu, fiind centrul drumurilor și căilor ferate turcești. Dispune de câteva universități, Biblioteca Națională, Muzeul Arheologic, Muzeul Etnografic și Muzeul Civilizațiilor Anatoliene. Mausoleul Mustafa Kemal Atatürk, personalitatea cea mai importantă a Turciei secolului al XX-lea, este de asemenea amplasat în Ankara.

Orașul se află pe locul întâi în lista capitalelor țărilor europene după suprafață.

| ZukiPanda explică (pentru DeathAngel1):

Ma gandeam la ceva care nu se gaseste pe Wikipedia, dar mersi oricum happy

| AlexPreda1994 a răspuns:

Ankara (cunoscută sub numele de Angora până în 1930, și în perioada clasică Ancyra) este capitala Turciei și al doilea cel mai mare oraș al țării după Istanbul. Are o populație de 3.482.000 locuitori (2003). În același timp este capitala provinciei cu același nume.

Ankara este un important centru comercial și industrial, fiind de asemenea centru de comerț pentru zona agricolă care o înconjoară. Înainte să devină capitala țării, Ankara era faimoasă pentru lâna caprelor sale (lână de Angora).

Situată în centrul Anatoliei, este un important nod atât la figurat, pentru comerț, cât și la propriu, fiind centrul drumurilor și căilor ferate turcești. Dispune de câteva universități, Biblioteca Națională, Muzeul Arheologic, Muzeul Etnografic și Muzeul Civilizațiilor Anatoliene. Mausoleul Mustafa Kemal Atatürk, personalitatea cea mai importantă a Turciei secolului al XX-lea, este de asemenea amplasat în Ankara.

| Dilek06 a răspuns:

Hei eu merg in Ankara și primăvara și toamna și iți garantez că este superb!