| IuliaPayne29 a întrebat:

Hey!
Pe 9 august plec in Albena pana pe 15, prima data in Bulgaria.
Cum este mancarea? Plaja? Oamenii?
Am auzit ca pe acolo multi vorbesc si romana, e adevarat?
Macar engleza vorbesc pe la terase, hotel?
Cateva obiective turistice mai importante?
In cat timp ajung cu masina din Bucuresti in Albena? Dar cu autocarul? Cum e mai bine, masina sau autocar?
Ce mai trebuie sa stiu in general inainte sa plec in Bulgaria?
Multumesc!
Dau funda happy

Răspuns Câştigător
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Se vorbeşte bulgara dar poţi comunica cu oamenii de acolo şi în engleză. Aceştia sunt prietenoşi şi amabili.

Nu ştiu exact cât timp îţi va lua să ajungi în Albena însă eu îţi recomand să mergi cu maşina proprie. Crede-mă că e mult mai bine decât să mergi undeva cu autocarul.

Mâncarea este foarte multă şi bună, crede-mă că mănânci pe săturate. Am nişte prieteni de familie care au fost acum două săptămâni acolo şi îmi povesteau cum îşi puneau românii mâncare cu vârf în farfurie.

Cred că îţi va plăcea acolo. Distracţie plăcută şi o vacanţă frumoasă!

Pa-pa.

1 răspuns:
| pietrean a răspuns:

Am fost de doua ori in Bulgaria.La ce hotel mergi?
Cu masina este cel mai bine, faci in jur de 5-6 ore, depinde cat de aglomerat este drumul.Iti trebuie doar buletinul pentru fiecare, daca sunteti mai multi, 5 euro pentru rovinieta la bulgari(pentru 7 zile), pe care o cumperi dupa trecerea granitei la ei, de la o ghereta de pe dreapta, atentie la viteza, ca te pandesc politaii lor.La hotel, intrarea se face la ora 14, iesirea la 12. Cel mai bine este sa cumperi tot pachetul, adica all inclisive, daca vrei si cu 2 sezlonguri+umbrela de camera.Este mai comod, ca nu mai cauti unde sa mananci, sa bei.