| Vulpe_Cristina_1996 a întrebat:

Hey salutare. Am şi eu o neclaritate. Sunt la primul meu zbor şi aş vrea să ştiu dacă e permis în bagajul de cală recipiente mai mari de 100ml şi dacă fiecare trebuie să fie într-o pungă de plastic transparentă? În bagajul de mînă ştiu că nu trebuie să depăşească recipientul 100ml, respectiv în total 1l. Mulțumesc.

7 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

La bagajul de cala, NU se aplica regula cu 100 ml si ambalaj individual.
In bagajul de cala poti pune lichidele in ambalajul lor original. Numai vezi sa le impachetezi bine, sa nu se sparga, pentru ca uneori, tratamentul la care sunt supuse bagajele in aeroporturi poate dauna grav sanatatii sticlelor.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Cauta situl oficial al companiei aeriene nu te lua dupa zvonuri.

| Vulpe_Cristina_1996 explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Hei am consultat politica companie, dar e specificat doar pentru bagajul de mînă restricțiile. Mulțumesc.

| MihaelG a răspuns:

Dacă este bagaj de cală din câte știu eu nu există o restricție in legătură cu asta.dar la cel de mână există reguli. De exemplu eu am fost anul trecut în vară in Germania și când m-am întors neștiind chestia asta mu-a oprit niste spray-uri care aveau cam 250 ml fiecare sticluță.

| Vulpe_Cristina_1996 explică (pentru MihaelG):

Eu în Iunie în Barcelona plec şi sper să nu fie probleme dacă în cel de cală unele recipiente vor depăşi 100ml(prea mare slăbiciune am pentru ele). Mulțumesc.

| MihaelG a răspuns (pentru Vulpe_Cristina_1996):

Eu cred că nu o să fie nicio problemă ăsta este punctul meu de vedere. Acum nu știu mai așteaptă si alte răspunsuri. Sper că te-am putut ajuta și că ți-am fost de folos dacă nu asta este îmi pare rău că nu am putut face mai multe pentru a te putea ajuta. însă sper să nu fie chiar așa.

| Vulpe_Cristina_1996 explică:

Mulțumesc frumos!