| Razeph a întrebat:

Am si eu o intrebare pentru voi. Anul asta pe 18 Decembrie am rezervat zbor de la Otopeni - Madrid Barajas Terminal 1. Am 16 ani si nu am mai zburat niciodata, acum zbor si de unul singur. Poate cineva sa imi explice si mie toate etapele ce trebuie sa fac cum ajung, ce trebuie sa fac cand ajung acolo etc. Sunt cam bulversat plz help.

Răspuns Câştigător
| dragomirm8011 a răspuns:

Nu stiu de unde sa incep. La ce etape te referi? La toate, toate?
Bun:
- Trebuie sa ajungi la Otopeni. Nu stiu ce mijloace de transport circula pana la otopeni, dar mai simplu este sa rogi un prieten sa te duca cu masina sau sa iei un taxi (care costa in jur de 40 de lei daca pleci din celalalt capat al orasului - Berceni. Cu cat distanta este mai mica cu atat costul este mai mic)
- Dupa ce intri in Otopeni facand dreapta de pe DN 1, in fata o sa ai un girator si acolo faci stanga spre plecari internationale.
- Te dai jos din taxi / masina, ai grija sa nu-ti uiti bagajele in porbanaj.
- In aeroport cauti operatorul de unde ti-ai luat bilet. Dai biletul si-ti pui bagajul pe o banda rulanta.
- Acum esti gata de check in.
- Fiecare zbor are o poarta de imbarcare. Vezi ce poarta ai tu
- Urmaresti poarta si o sa ajungi la un senzor de metale. Scoti tot ce ai prin buzunare si tot ce ai metalic (inclusiv cureaua de la pantaloni) si le pui intr-o tavita.
- Dupa acest control, iei tot ce ai pus in tavita.
- Atentie sa nu ai in bagajul de mana lichide, nici macar apa pentru ca o sa ti le arunce.
- Dupa ce ai trecut de check in, te duci la poarta x si astepti autobuzul sa te duca la avion.
- La aterizare trebuie sa te indrepti spre zona de recuperare bagaje.
- Bagajele vin pe o banda si nu trebuie sa te panichezi daca ajunge mai tarziu; de ajuns o sa ajunga.
- Iti iei bagajul si de aici te descurci ca-n Madrid am fost acum 5 ani.
Drum bun!

3 răspunsuri:
| adyyy77 a răspuns:

Cand esti in avion scoate capu pe geam
laughing

| mariaflorina a răspuns:

Mai intai te duci sa iti lasi bagajele si sa iti verifice biletele la prima, sa iti verifice pasaportul, sa tew verifice de metale, apoi cand vine avionul iti verifica biletul. Cam asta e tot. Poate nu e ordinea corecta, s-ar putea ca mai intai sa iti verifice metalele si apoi pasaportul, depinde de aeroport.

| mgtow a răspuns:

Un adult te va insoti pana la intrarea in avion si cand cobori in Madrid te uiti pe unde iese lumea, mergi dupa ea si la iesire te asteapta un familiar sau tu stii cine va fi.