| ZozzoXd a întrebat:

Vara asta vreau sa plec impreuna cu versorul meu si cu parintii acestuia la Londra.Nu am buletin, nici pasaport si nu am nici 18 ani...Pot parintii sa imi faca o cerere? Pot sa ies din tara fara aceste lucruri sau imi trebuie neaparat pasaport.Va rog ajutati`ma! Astept raspuns, multumesc!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru iesire ai nevoie de carte de identitate sau pasaport si de o declaratie a parintilor, data si autentificata la un notar public, prin care isi dau acordul sa plaeci in Anglia si indica un insotitor major, care poate fi si un parinte al verisorului tau. Acesta trebuie sa aiba certificat de cazier judiciar. Fara aceste acte nu poti iesi din Romania.

| ZozzoXd explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc din suflet!

| Petre_Alexandru_1995 a răspuns:

Nu merge cu nicio cerere! ar fi o varianta sa iti faci pasaport sau a doua varianta, te poate lua unul din parinti pe pasaportul lor, se adauga o stampila, niste informatii si o poza cu tine pe pasaportul parintelui