| Pikachu175 a întrebat:

Spuneti-mi cateva lucruri despre Japonia mai interesante. happy

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ei evita cifra 4, pentru ca o considera ghinionista, ca 13 la noi.
E bine sa mananci zgomotos pentru ca arati cat de mult iti place mancarea.
Daca cineva adoarme in metrou, si ii cade capul pe umarul tau, nu trebuie sa-l deranjezi.
Nu e frumos sa mananci pe strada, decat inghetata.
Considera ca oamenii cu fruntile mari sunt inteligenti.
Le plac fetele cu parul deschis la culoare.

2 răspunsuri:
| Yuki24 a răspuns:

La ei tehnologia este foarte dezvoltata
Au foarte multe festivaluri cum ar fi festivalul florilor de cires.
De anul nou beau o bautura alcoolica specifica japonezilor numita sake
Ei fac anime, manga.
Trenurile cele mai rapide sunt construie de ei
Au foarte multe templuri la care se roaga pentru familie, noroc etc
Au niste scoli, Romania nu o sa ajunga acolo niciodata
Mananca foarte mult orez, japonezii mananca putin la fiecare masa a sa nu se ingrase.
In Japonia daca-i spui cuiva Otaku acest cuvant este considerat o insulta la adresa lor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Yuki24):

Otaku? Te contrazic. Si eu sunt otaku. Otaku reprezinta un om care este interesat, sau obsedat de anime-uri sau manga. Nu este o insulta.