| anonim_4396 a întrebat:

Heya TPU! Mi-am facut deja rezervare pentru Grecia dar am o nelamurire..in afara de pasaport pot trece granita altfel? Mentionez ca am doar 12 ani.

Răspuns Câştigător
| pietrean a răspuns:

Tu nu ai decat actul de nastere, prin care dovedesti ca "existi" ca om si fiind minor, nu ai Carte de Identitate.Deci,cand plecati in Grecia,iti trebuie certificatul de nastere,prin care se dovedeste ca esti copilul, celor care te insotesc, parintii, ei avand CI.
Daca plecai intr-o tara care nu facea parte din UE, trebuia sa ai pasaport.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Obligatoriu iti trebuie pasaport si, daca nu mergi cu parintii, iti trebuie declaratie notariala autentica de la ambii parinti. Daca mergi numai cu un parinte ai nevoie de declaratia celuilalt.

| epurasu a răspuns:

Insotit de parinti sau un reprezentant legal cu accept dat de parinti tata si mama la notariat.
singur nu pentru ca esti minor.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Nu, doar insotit

| pietrean a răspuns:

Poti trece granita DOAR CU INSOTITOR! Ambii sa aveti pasaport, sau adultul poate trece si cu CI, deoarece Grecia face parte din UE.
Ce imi este neclar, cum ai putut sa faci rezervarea, daca ai 12 ani, fara sa justifici cu cine pleci, cine te insoteste?
La agentie nu ti s-a explicat, nu ti s-a spus chiar nimic?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu la asta ma refeream....merg cu ambii parinti si (ei) au facut rezervare. Eu ma refeream daca pot trece altfel granita fara pasaport

| pietrean a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu nu ai decat actul de nastere, prin care dovedesti ca "existi" ca om si fiind minor, nu ai Carte de Identitate.Deci,cand plecati in Grecia,iti trebuie certificatul de nastere,prin care se dovedeste ca esti copilul, celor care te insotesc, parintii, ei avand CI.
Daca plecai intr-o tara care nu facea parte din UE, trebuia sa ai pasaport.