| Cricy a întrebat:

Holla. Dupa Bretix, romanii o sa mai aiba voie sa mearga in UK, mai precis sa locuiasca acolo pe o perioada mai mare de 2 ani? Am citit pe net ca romanii care stau acolo si muncesc fara actele necesare o sa fie expulzati iar cei care o sa vina dupa Bretix o sa stea 2 ani si o sa pateasca la fel. Cert e ca mama vrea gen sa ne vindem casa si sa mergem acolo, dar ea vrea pe o perioada nedeterminata de timp.
Dau funda. Scz categoria

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cei care vor lucra legal probabil nu vor avea probleme in UK

| flixbuster a răspuns:

Dupa BreXiT cetatenii UE care acum au libertate de miscare in UK si-o vor pierde. Daca vei vrea sa te stabilesti post-BreXiT un UK vei fi considerat migrant si tratat corespunzator. La fel, cetatenii UK se pot misca acum liber in UE dar post-BreXiT vor fi considerati migranti si tratati corespunzator.

Cetatenii UE care deja sunt in UK si cei UK care deja sunt in UE vor avea un statut diferit dar tot vor trebui sa treaca prin niste proceduri birocratice, altfel vor fi expulzati.

Răspuns utilizator avertizat