| andreicelmare a întrebat:

Imi ziceti si mie ce pot vizita in paris[sau langa paris]? cine are cele mai multe idei primeste funda

Răspuns Câştigător
| zdrangoi a răspuns:

Ai aici cam totul despre Paris :
http://ro.wikipedia.org/wiki/Paris
si aici ai muzee si monumente (cu foto):
http://www.tvl.ro/......paris.html

6 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Depinde cat stai acolo. Sunt atat de multe lucruri de vazut, incat, in functie de timpul pe care il ai la dispozitie, trebuie sa faci o selectie drastica.
In Paris:
Notre Dame, Tour Eiffel, Dome des Invalides (mormantul lui Napoleon), Louvre, Galleries Lafayette, Sacre Coeur, Centre Pompidou, Musee d'Orsay, Cimitirul Pere Lachaise, Muzeul Salvador Dali etc, etc, etc.
In afara Parisului:
Versailles si, daca te pasioneaza kitch-ul, Euro-Disney.
Mai bine iti cumperi un ghid turistic pentru ca te ajuta sa selectezi si sa faci itinerarii. Este enorm si e foarte usor sa te fure peisajul.

| IIIIIIIIIIIII a răspuns:

Eu cand am fost la Paris am fost la turnul Eiffel, la Notre'D'ame, am traversat Sena(e o apa) pe un pod care avea niste trepte, am fost cu vaporasul de-a lungul Senei...Ne-am plimbat prin centru...aaa Si am fost bineinteles si la Luvru si am vazut si Arcul de Triumf. Sper ca te-am ajutat! Funda?

| Roxett a răspuns:

Arcul de Triumf
Turnul Eiffel
Bulevardul Champs-Elysees
Basilica Sacre Coeur
Notre Dame
Cabaretul Moulin Rouge
Muzeul Louvre
Domul Invalizilor
Podul Alexandru al III-lea
Pantheonul
Muzeul d'Orsay
Castelul Versailles
Place de la Concorde
La Defense
Opera din Paris
Muzeul Orangerie
Place Pigalle
Centrul Pompidou
Primaria Parisului
La Conciergerie si Sfanta Capela
Jardin du Luxembourg
Pont Neuf
La Madeleine
Place des Vosges
Muzeul Rodin
Grand Palais

Aici gasesti mai multe informatii despre ele: http://www.tvl.ro/......paris.html

iar aici ai si lista preturilor pentru fiecare obiectiv turistic: http://www.atractii-turistice.com/......stitiilor/

| Br3aK a răspuns:

Sall la paris ai putea vizita Luvrul unul dintre cele mai impresionante si cunoscute muzee din lume, poti vizita Sacre Coeur, in apropiere de Paris poti vizita Fointainbleu, Versailles cu palatul magnific al regelui Louis al XIV-lea, poti vizita muzeul Picasso, locul unde poti vedea arta capodoperelor marelui artist. Vei adora pur si simplu arta dupa ce vei vedea cele mai mari creatii ale lui Picasso. Sper ca team ajutat.Sall.Funda?

| teiube a răspuns:

Turnul efel, catrdrala notel dome

| KiTTtTtTtTtyYyYyY a răspuns:

Turnul Eiffel
Muzeul Luvru
Arcul de Triumf Piata Charles de Gaulle
Catedrala Nottre Dam
Biserica Sant Trinitte
Catacombele
Cimitirul Montmatre
Cimitirul Passy
La Defense