| Saddelyx a întrebat:

In Bulgaria la statiunile de ski daca vrei sa inchiriezi snowboard sau schiuri platesti in euro sau in leva?

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Oriunde în Bulgaria (nu doar la schi), se poate plăti numai în moneda lor națională care e LEVA. Sau cu orice card, pe care nu e musai să ai valută, merge și dacă ai numai lei - conversia se face automat.
În plus, e indicat pentru cei care au card de DEBIT (nu de credit!) să scoată de la bancomat O SINGURĂ DATĂ (ca să nu plătească la mai multe extrageri comisioane) suma în leva pe care o consideră necesară pentru acel sejur. Schimbul lei - euro - leva e (mai) dezavantajos! (și mai complicat). Eu așa fac de ani buni.

3 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

In leva platesti. Cunosc prieteni care au mers la ski in Bansko si au schimbat euro in leva pentru a-si face platile cat si cumparaturile.

O fi Bulgaria in Uniunea Europeana, dar inca nu s-a schimbat moneda lor inca in euro, abia dupa 2016 va fi asta...

| Dzeko7 a răspuns:

In leva.Dar cred ca poti si in euro adica asa ar fi normal intr-o tara care adera la U.E.

| suntserios a răspuns (pentru Dzeko7):

De ce ar fi normal? ce in Romania poti plati cu euro daca moneda nationala e leul?