| sigmanet a întrebat:

In ce tara ati dori sa locuiti? Care este tara preferata si de ce?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In Romania, dar condusa de oameni seriosi, competenti si cu simt de raspundere.
BRO momentan nelogat

35 răspunsuri:
lolita
| lolita a răspuns:

Sincer, niciodata nu ma vedeam in alta tara decat Romania, acum ca m-am indargostit de un spaniol am ramas cu el in Spania. imi este indiferent tara atata timp cat sunt realizata pe toate planurile.

| Leea1234 a răspuns:

Florida (miami)! de ce? in primul rand, e in america, e cald tot timpul, si e un oras cu iesire la mare (plaja cat cuprinde!)

| DMV a răspuns:

Eu vreau sa plec in Japonia. Motivele sunt numeroase, dar principalul este ca japonezii si arhitectii japonezi au un mod diferit de a privi arhitectura, o relationeaza cu natura, si omul care il pun tot timpul in legatura cu cerul si pamantul(ideologia Ikebana transcede in sferele antropologice). Deci, practic, vreau sa ma duc in Japonia ca sa ma dezvolt profesional, mental si spiritual. Poate ma dezvolt si sentimental happy.
Dar tot in Romania as veni dupa.

@Encore: SUA nu mai poate fi considerata de prin perioada interbelica tara libera - as putea spune ca momentul exact e de cand a inceput asta e de cand dolarii americani nu mai sunt garantati in aur ca si celelalte monede a lumii. Pe cand Romania, se bucura mai nou de statutul "Tara a tuturor posibilitatilor"

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

@Gabystelistu95 eu cred ca nu citesti ziarele financiare din ultimul timp.
@Moneyandfame sunt de acord cu tine in ceea ce priveste mentalitatea, dar nu pot fid e acord cu "tara ta ramane tara ta". Sa fim seriosi, nu e ca mi-am ales-o. Drepturi incalcate.
Dreptul la viaţă, precum şi dreptul la integritate fizică şi psihică ale persoanei sunt garantate.- batai pe youtube gasesti la greu si politia nu se implica.

Secretul scrisorilor, al telegramelor, al altor trimiteri poştale, al convorbirilor telefonice şi al celorlalte mijloace legale de comunicare este inviolabil.

Libertatea de exprimare a gândurilor, a opiniilor sau a credinţelor şi libertatea creaţiilor de orice fel, prin viu grai, prin scris, prin imagini, prin sunete sau prin alte mijloace de comunicare în public, sunt inviolabile.
-au fost o gramada de jurnalisti ajunsi la CEDO pentru ca in Ro nu li s-a respectat acest drept.

Dreptul persoanei de a avea acces la orice informaţie de interes public nu poate fi îngrădit.
Autorităţile publice, potrivit competenţelor ce le revin, sunt obligate să asigure informarea corectă a cetăţenilor asupra treburilor publice şi asupra problemelor de interes personal.- am facut o cerere la Arhivele statului pentru informatii, iar legea prevedea ca in 30 de zile lucratoare parca, primesc raspuns. He, he. tot astept de vreo 2 ani.

Dreptul la învăţătură este asigurat prin învăţământul general obligatoriu, prin învăţământul liceal şi prin cel profesional, prin învăţământul superior, precum şi prin alte forme de instrucţie şi de perfecţionare.
Cum arata scolile la noi?
Dreptul la ocrotirea sănătăţii este garantat.
Statul este obligat să ia măsuri pentru asigurarea igienei şi a sănătăţii publice.
Ai vazut cum arata spitalele la noi? Dar oameni care lesina pe strada asteptand la ditamai coada dupa medicamente?
Cat despre indatoriri
Fidelitatea faţă de ţară este sacră. - LOL, de asta au plecat asa cu duiumul?
Cetăţenii cărora le sunt încredinţate funcţii publice, precum şi militarii, răspund de îndeplinirea cu credinţă a obligaţiilor ce le revin şi, în acest scop, vor depune juramântul cerut de lege. Aha...

In fine, Elvetia.

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Gabystelistu95 a răspuns:
Si eu zic ca e Statele Unite ale Americi pentru ca ea este cea mai bogata. De asta am spus ca nu le citeste. Sua are ditamai deficitul de buget. Datoriile au crescut cat Himalaya etc etc...

| inna a răspuns:

Oriunde, dar sa fie mai bine ca in Romaniawinking.

Eu prefer Anglia sau S. U. A.

| Brigitta a răspuns:

Pana acum nu demult eram f patrioata. Ziceam ca Romania e casa mea. Dar am vazut lumea (Europa) si de abia astept sa-mi primesc viza.
In Regatul Unit.
Pentru ca oamenii sunt civilizati, organizati, nimeni nu are treaba ta, ai un trai decent, posibilitati sa ai o casa si o masina fara datorii pe viata la banca... etc. etc.
Desigur sunt si dezavantaje, dorul de casa, dar vad ca altii cum revin in tara le trece dorul dupa nici o saptamana...

| BUBULINA a răspuns:

Mie imi e sila de tara asta din toate p. d. v

| alexam a răspuns:

Asta NORMALA in care m-am nascut, plina de evenimente, fenomene meteo si oameni ANORMALI! laughing Adica ROMANIA!

| bibitza a răspuns:

Oriunde dar nu in Romania.de aceea ma si rog de prietenul lui sa mergem la ai lui in Spania...

| bibitza a răspuns:

Scuze...mai sus era prietenul meu big grin.

| RamonaMn a răspuns:

Clar Romania. happy Aici am prieteni, familia, pe langa faptul ca aici am copilarit, am amintiri foarte frumoase.Romania este o tara frumoasa, pacat ca noi nu stim sa o exploatam prea mult si sa ne laudam cu ea.

| baba a răspuns:

Kenya. Africa, savane, natură, tradiţii, izolare.

| cribus a răspuns:

Sincer nu as pleca niciunde ...nicaieri nu-i mai bine ca acasa...nu am nici o tara preferata ca niciunde nu umbla caini cu covrigi in coada...

| alexandra_1780 a răspuns:

Traisc in italia si nu o sa ma intorc niciodata in romania...aici oamenii au o alta mentalitate si totul e mai linistit, mai organizat si mai curat in comparatie cu romania

| naty_3185 a răspuns:

Mi-ar placea sa merg in grecia! sa vad apa marii mediterane, cristalina si albastra! dar as mai veni si in romania! totusi, este tar in care m-am nascut! mi-ar placea sa merg in grecia, pentru ca acolo este multa liniste!

| Encore a răspuns:

S. U. A. pentru ca este o tara libera nu ca in romania... de fapt cam oriunde in afara de romania, bulgaria, rusia si cateva din africa si asia atata tot...

| Moneyandfame a răspuns:

Mentalitatea pur manelistica."SUA e cea mai tare" Si sunt o gloata de idioti care nu au habar pe ce planeta traiesc si pe deasupra sunt si obsedati cu datul in judecata pentru chestii infime.Doresc sa locuiesc in Romania, adica unde sunt acum.Nu exclud vizitarea altor tari, dar tara ta ramane tara ta.Aici macar te injuri pe limba ta.Cat despre libertate, ce libertate v-a fost incalcata mai copii?

| andreea8888 a răspuns:

As merge in Cuba!
Dat find faptul ca este o tara comunista, probabil ca ar fi o problema pentru mine, adaptarea, dar, gandindu-ma la alte aspecte care ma atrag, as putea trece peste acest impediment!
Este un loc de vis, are cele mai frumoase plaje, cele mai superbe peisaje si cea mia curata apa, plus ca distractia si stilul de viata sunt unice in lume!
Stiu ca suna ciudat, dar intr-adevar este unica insula pe care mi-as face locusor, unde mi-as cumpara o casuta cu 5 000 de euro(preturile sunt imbatabile) si as incepe o viata noua!

| Elly4all a răspuns:

Japonia.love struck.este tara mea preferata. o ador ai atatea de vizitat.si este atat de suuper acolo.pe langa faptul ca s-a umplut tara de rasa galbena este suuper in japonia.

| Beatrice_6624 a răspuns:

Nicaieri nu este mai bine ca acasa, daca vrei in USA este viata grea indiferent ca esti plin de bani, dorul de casa nu te lasa, dar, am trait experienta in care un copil isi abandoneaza parintii si pleaca se duce in usa, poate acel copil nu are nici o remuscare?
E asa de bine sa traesc singur intre straini?
E greu, eu tot in Romania as sta, asa cum este ea.

| tomigirl a răspuns:

Austria, pentru ca este o tara superba cu oameni foarte civilizati si are o economie de piata dezvoltata si un nivel de trai ridicat.

| unbaiat a răspuns:

As alege Elvetia dar sa-mi pot permite si un apartament in Paris, Sydney...La categoria NU as alege:SUA, Anglia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In Romania.este cea mai buna tara din lume, cea mai frumoasa si cea mai naturala.la noi iti vine ursul in curte, la noi lupul ia mielul in gura si sare gardul, puhoaie care trec siti ia laptopul de pe birou, politicieni care nu se dezmint sunt romani deai nostri sadea, si in general noi santem oameni ingaduitori.la noi impletim deznadejdea cu petrecerea, munca si veselie, orice e tragic poate fi si comic in acelasi timp.santem la fel de buni si rai, rai da buni.si asta ma face sa ma simt in siguranta.singurii teroristi i-avem aici pe TPU, dar sunt pe cale de disparitie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa locuiesc in alta tara cu dorul de "acasa"? Este insuportabil de purtat o asa povara. Daca nu muncesti nicaieri nu-ti da nimic degeaba, nimeni. Voi locui mereu in Romania.Pentru ca aici m-am nascut, aici am crescut, aici imi sunt rudele, prietenii, aici m-am realizat, aici am suferit, aici e totul. Si acest tot crede-ma e de neinlocuit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu zic ca nu aveti dreptate, dar chestia asta cu muntii, frumusetile naturii...sunt pentru facut poezie si de foame nu prea tin, ca sa nu mai spun, ca frumusetile patriei nu te scutesc sa mori cu zile in spitale! mi-ar placea noua-zeelanda sau australia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In Caraibelove struck

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La mine raspunsul e legat de intrebarea aceea legata de vise irealizabile... Vreau sa hranesc pisicile de mare cu mana mea! Hai in Bora Bora...Tenerife...Caraibe!winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In Rromania.