| Dragosdoar a întrebat:

In ce tara din Europa ne putem eutanasia legal ca vizitatori? Trebuie sa avem motive intemeiate?

23 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unde vrei tu. E dreptul tau si nimeni nu te poate opri. E mai greu sa faci rost de ketamina si xilazina sa te autoeutanasiezi dar na te descurci daca esti determinat laughing asa a murit un medic din Timisoara, rip

| Mădă0611 a răspuns:

Ca vizitator nu stiu, dar stiu sigur ca trebuie sa suferi de vreo boala grava, fizica, ceva ce nu (mai) are tratament.

| Invictusman a răspuns:

Olanda
Belgia
Elveția
Daca nu ai o boala incurabila nu îți aproba cererea orice ai face.

| Vântulalb a răspuns:

Ca vizitator, nu.
Ca cetatean al tarii care permite asta, trebuie sa fii in faza terminala a unei boli incurabile.

| whatevernvm a răspuns:

Nu, de ce să ai motive întemeiate?

Ii spui ca esti in depresie si nu te intelege nimeni si viața e atat de grea si de **** si imediat te eutanasiaza.

Logic că trebuie să ai motiv întemeiat, nu sta niciun doctor cu piticii voștri pe conștiință daca n-aveti vreo boală nasoala. Dacă aș vrea să mă sinucid fără motiv medical mi-ar fi si rusine să-i pun pe altii sa faca asta. Vrei sa mori aiurea? E viața ta. Dar fa-o singur, departe de alții

| Simpatic a răspuns:

Pai nu poti cu siguranta daca esti vizitator, dar ce iti veni, e o simpla intrebare sau ai intrat in breasla depresivilor? te putem ajuta daca e cazul celei de-a doua variante.

| Mosotti a răspuns:

In Elvetia te poti sinucide daca vrei, nu conteaza de unde esti, in Olanda poti cere euthanasia.
Adica iti dau substanta letala ei ca sa fie sigura treaba, o bei si gata.

Trebuie motive beton, sa arati ca ai o boala incurabila care chinuie si nu se trateaza sau nu se tine sub contro.
Altfel nu merge.

| Mosotti a răspuns (pentru Vântulalb):

Ba da, nu cont din ce tara esti, te accepta, ca doar...vei plati cam 7000 euro...pe faza asta, doar sa ai motive, cel putin asa auzisem ca dai bani, pai normal, sunt medici, psihologi, au sediu, nu e asa simplu de intretinut.

| Mosotti a răspuns (pentru whatevernvm):

E vb de boli fizice, nu psihice. Boli la care se poate dovedi f usor ca ai, ca te chinuie iremediabil.

Si la bolile psihice merge daca aproba 3 medici psihiatri asta si ajung la concluzia asta. Dar asta se intampla mai greu.
Si pana la urma in mod normal e democratie, ar trebui sa te lase sa alegi. Sa o faci singur e mai greu ca nu ai cu ce, ca sa fi sigur ca merge.
Mie nu mi-ar fi nici o rusine, ca daca as vrea asta, inseamna ca nu vreau de bine ce-mi e, deci din contra ar trebui sa se bucure ca scap de suferinta.

Ca, cotizezi, nu te face de pomana, stai tu cuminte.
Si pana la urma ce ar pierde daca ti-ar accepta? Fara sa te intrebe de motive. Mai scapa omenirea de un om cu probleme, e chiar benefic de fapt.
E ca si cum ma refuzi sa-mi dai un calculator si ma pui sa mi-l fac singur doar ca gandesti tu ca nu-mi trebuie.
Si imi dai doar daca aduc acte ca imi trebuie cu adevarat (si criteriu daca-mi trebuie tot tu sa-l alegi, deci mie nu-mi dai dreptul de a alege pe banu meu).

| Mosotti a răspuns (pentru Simpatic):

Ba poti, bine, nu ca vizitator in sensul ca te rezolva in 10 zile, dar nu trebuie sa fi cetatean al tarilor alea ca sa te accepte, doar motive inetemaiate sa ai, si gata. Dai banu..si e ok.

| whatevernvm a răspuns (pentru Mosotti):

Evident ca prin boala nasoală ma refeream la boli fizice, eram ironică cu depresia. La boli psihice cred ca e putin mai delicat, la cele mai grave de obicei e greu sa demonstreze ca ai discernământ sa alegi asa ceva.

| Mosotti a răspuns (pentru whatevernvm):

Se demonstreaza repede ca ai discernamant, ideea e ca trei medici sa confirme ca ai o depresie netratabila, ca ai incercat toate tratamentele posibile si aia e.

Insa in mod normal ar trebui sa accepte oricum, daca dorinta mea asta e, dau banu`, gata, nu vad ce ar pierde daca ma duc eu dracu.
Si asa suntem prea multi, si asa oamenii cu probleme fac probleme societatii fie si prin faptul sa nu-s prea productivi, plus ca platesti deci ar lua si bani de la tine, deci e si o afacere pana la urma.

| Vântulalb a răspuns (pentru Mosotti):

"cel putin asa auzisem"
Eu am citit informatia data la stiri.

| Mosotti a răspuns (pentru Vântulalb):

Pai si eu tot de la TV parca auzisem, acum ceva ani un patron de la noi avea cancer si s-a dus la dignitas sa termine, ca se chinuia, si atunci mi se pare ca auzisem ca a dat 7000 euro.

| Vântulalb a răspuns (pentru Mosotti):

Nu am spus ca nu costa. Stiam doar ca nu accepta straini.

| Mosotti a răspuns (pentru Vântulalb):

Ba sunt acceptati, chiar un roman pe un alt forum a zis ca s-a inscris deja acolo, doar ca ar dura doi ani toata chestia, etc, deci nu i-au zis ca nu-l primeste, nici nu ar avea de ce sa nu-l primeasca.
Pe patronul roman cum l-a primit acum ceva ani? A fost la TV.

| Dragosdoar explică (pentru Mosotti):

Evident,nu e treaba altora sa decida ce e mai bine pentru tine. Daca tu ai decis ca moartea e cel mai bun lucru pentru tine, de ce trebuie altul sa te convinga pentru tine ca el stie mai bine pentru tine, din moment ce tu ai ajuns la capat de drum.
Poate nu ai copi sau alte persoane In grija si vrei sa termini si cu asta basta.

| Dragosdoar explică (pentru Simpatic):

E vorba de niste aspecte sensibile legate de sananate ce nu mai pot fi intrepdate sub nicio forma posibila.

| Mosotti a răspuns (pentru Dragosdoar):

Pai asta zic, de ce nu iti respecta decizia sa te lase sa te duci in pace daca asta vrei, ce te tot ia la intrebari, dovezi, etc, dai banu? Asta e, plus ca ei nu pierd nimic daca fac asta, deci chiar nu e un motiv sa nu accepte.
Zic la general asta.

| Simpatic a răspuns (pentru Dragosdoar):

Imi pare rau sa aud asta prietene, dar te asigur ca eutanasierea nu este o cale! sad
Ma uitam ieri fugitiv la imperiul leilor care nu este o emisiune pe care eu o urmaresc, nici nu-mi place dar am lasat tv-ul pornit si stateam pe laptop cum obisnuiesc sa fac si a venit in emisiune adus parca de mama lui un baiat in carucior cu ceva boala asemanatoare cu cea a lui Stephen Hawking, era deformat saracul tot si inca avea ganduri bune si iubea viata...deci iubeste viata asa cum este ea, buna sau rea, din pacate cu unii viata e dulce si buna cu altii este o nenorocita batrana si seamana cu o vrajitoare mistica.

| Dragosdoar explică (pentru Simpatic):

Mersi mult de tot omule pentru Incurajare, dar deja viata devine prea nenorocita. Nu prea are rost sa continui asa, nu vad rostul, nu i mai vad scopul. Nu ai cum sa te bucuri de viata sub carnea unui corp prost, slab si dezechilibrat

| Dragosdoar explică (pentru Simpatic):

Sunt asa de multa vreme, stiu ce zic, sunt urmari psihice ce vor dura pentru totdeauna

| doctorandus a răspuns:

Elvetia. Dar trebuie sa dai mii de Euro, iar procedura se aproba doar in conditii strict prevazute de lege. https://en.wikipedia.org/wiki/Sarco_device