| marimm a întrebat:

In curand trebuie sa merg cu avionul. Stiu ca nu ai voie sa intri cu metale in avion. Am aparat dentar fix. Cum trebuie sa procedez la control?

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Nu te stresa - nu ești prima persoană pe care o văd cei de acolo cu astfel de dispozitiv. Și cum nu e interzis, nu ai nimic deosebit de făcut.

| Cat a răspuns:

Si eu port aparate dentare fixe nu mi-au declansat niciodata detectoarele de metal.
Daca cumva trebuie sa te verifice mai in detaliu, e suficient doar sa zambesti mai larg si spui ca porti aparat.

Nu iti face griji in legatura cu asta, e doar un detaliu.

| DuRR3xX a răspuns:

Pur si simplu le spui celor de la poarta de control ca ai aparat dentar si le si arati. E aceeasi chestie ca si la cei ce au tije in maini, picioare.