| ☺ Smile ☻ a întrebat:

In oradea se vorbeste ungurestebig grin?

Răspuns Câştigător
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

In limba maghiara Oradea se numeste Nagyvarad
Se vorbeste maghiara destul de mult. Dupa cum se spune pe unul din site-uri la recensamantul populatiei au fost 70% romani si 27% maghiari in oras.

7 răspunsuri:
| DianaAndra1 a răspuns:

Buna! laughing.
Sunt din Oradea. si suntem mai multi romani decat unguri. Dar da, ca in orice oras. se vorbeste si ungureste! Nu ca o sa auzi pe tot centrul/in cluburi vorbindu-se doar maghiara. nu, nici chiar asa :p.Vii in Oradea? happy.

| Poinsettia a răspuns:

Se vorbeste ungureste la greu. Sunt foarte multi maghiari si sunt foarte multi romani care invata ungureste ca sa se inteleaga cu maghiarii ca ei nu invata romaneste ca doar ei sunt mai cu moț.
Ma rog, nu toti sunt asa.

| Anonim_4683 a răspuns:

Da

| anad a răspuns:

Se vorbeste maghiara ca sunt multi maghiari si cand se intalnesc e normal sa vorbeasca in limba lor materna.
@ ela, la noi in familie avem persoane care sunt de nationalitate maghiara, dar noi n-am invatat ungureste ca sa vorbim cu ei, ci ei vorbesc tot timpul romaneste cand sunt cu noi! Nu cunosc nici un caz de romani care sa fi invatat ungureste ca sa se poata intelege cu ei! Multi sunt foarte civilizati si cand ii intalnesti si saluti, imediat vorbesc romaneste chiar daca restul persoanelor sunt maghiari!

| medgirl a răspuns:

Da sigur, ca si in multe alte orase, insa nu doar ungureste, ci si romana!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se vorbeste bozgoreste la greu laughing)
ei s-ar astepta sa invatam noi limba lor laughing))

| Animiu12 a răspuns (pentru anonim_4396):

Și noi ne-am aștepta ca să mori și tu.