| anonim_4396 a întrebat:

In tarile musulmane trebuie sa porti acel val in mod obligatoriu daca esti femeie? Sau depinde de tara si de oras?

7 răspunsuri:
| Lucia_5229 a răspuns:

Hey ...salu
eu am o colega in clasa musulmana ...si mi-a spus ca nu ...nu trebuie numa daca chiar vrei
nu este obligatoriu ...nu este ca in filme:d...
sper ca te-am ajutat:d.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu toate tarile musulmane sunt la fel. Depinde de la tara la tara. Daca vrei sa mergi undeva intereseaza-te la ambasada tarii respective. Sau cauta pe forumuri.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sall:* am si eu o prietena musulmana si da este obligatoriu sa porti valcrying

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Slut:X am 2 prietene musulmane si este obligatoriu sa poarte acel val daca nu poarta cand iese cu mama ei pe strada este supusa si ea si mama ei la CRIMA DE ONOARE:o

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu cred ca depinde de la tara la tara, ca nu toate tarile sunt asa tradionaliste

| Madalin1997 a răspuns:

Daca vrei sa te duci ca turista intr-o tara musulmana si esti de alta religie nu te obliga nimenii sa portii val/batic.
Chiar daca esti musulmanca si nu portii batic nu au ce sa iti faca autoritatile( politia, armata etc.) nici chiar familia.
PS: Valul e ala care iti acopera fata, care nu este obligatoriu nici in religia musulmana (fata, mainile de la incheietura si picioarele de la glezna spre degete pot sa NU fie acoperite)
Baticul e ala care iti acopera parul (stii si tu ca doar e un cuvant in romana) si parul trebuie sa fie acoperit.
In concluzie nu te poate obliga nimeni sa pori val/batic doar daca vrei sa fii de religie musulmana

| Madalin1997 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu exista crima de onoare, nu mai la telenovela ''Iubire si Onoare'' am auzit de asta si sunt musulman stiu ce vorbesc, nu ai voie sa obligi pe nimeni sa fie musulman (nici chiar pe copilul tau) e bine sa ii inveti pe alti despre religia musulmana dar nu poti sa ii obligi sa o si practice, trebuie sa respectii celelalte religii