| anonim_4396 a întrebat:

Inainte de a calatori in strainatate, trebuie sa iti cunosti foarte bine propria tara! Ce locuri din Romania merita vizitate?

11 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Sunt sute de locuri care merita vazute in tara asta. E imposibil de facut o lista completa.
Incearca Cimitirul Vesel de la Sapanta;
Biserica de la Densus;
Brasovul si Sighisoara;
Delta Dunarii;
Ceahlaul;
Valea Oituzului.
Si aste imi vin in minte numai asa, la prima strigare.

Răspuns utilizator avertizat
| Leocerba a răspuns:

Exista cateva sate in preajma Sighisoarei.Treci de Danes si,pe drumuri neasfaltate, iti iei inima-n dinti si cauti Viscri, o asezare retrasa.Cazare gasesti in casele foarte vechi,trebuie sa fii nebun sa vrei sa te mai intorci in oras:au mobila de nuc senzationala care scartaie,lenjerie din bumbac de casa,cusuta de strabunicile din Viscri,farfurii pictate in care esti servit exclusiv cu hrana din gradina. Daca-i castigi increderea femeii ce tine cheia de la cetatea saseasca din capu` satului,descui si bantui printre zidurile vechi, te urci cu grija-n pod si privesti prostita de-atata frumusete padurile, dealurile.Liniste deplina.
http://photoraid.dordeduca.ro/localitati/?zoom=on&id=668

| BadBoyCristy a răspuns:

Imprejurimile, si manastirile din Bucovina.

| alexmircescu13 a răspuns:

Valeeeu, citez: "Pai cum e in fata blocului / casei unde stai asa e peste tot..." Rezulta ca stimabilul andreipaul numai in fata blocului/casei ai stat! Sunt atatea locuri care pur si simplu iti taie respiratia... Poate nu strica sa vezi Cheile Bicazului, Delta Dunarii, platoul Bucegilor, cetatea Sighisoarei, muntii Vrancei, zona Vatra Dornei cu Raraul si Pietrele Doamnei, bisericutele din lemn din Maramures (chiar tot Maramuresul merita vazut), pestera Scarisoara cu ghetarul aferent, parcul national Retezat, deja ma dor destele de atata scris si n-am trecut decat o mica parte din toate cate se pot vedea in tara asta, pacat ca e locuita de asemenea oameni care nu apreciaza ce e la ei acasa!

| 34588773 a răspuns:

Vulcanii noroiosi din Berca judetul Buzau reprezinta cel mai frumos peisaj natural si sunt unici in Europa.Alte locuri din Romania care merita sa fie admirate sunt cheile Bicazului si delta Dunarii, acestea reprezinta mandria tarii noastre

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poiana brasov

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cateva din locurile care merita sa fie vizitate sunt:Slanic Moldova,Baile Felix,Sighisoara,Parcul National Retezat,Praid, Sovata, Pestera Ursilor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sibiu, Cisnadioara, cheile Rasnoavei, Rasnov, cetatea Fagaras, Sighisoara, Cluj, Maramures,...

| DrDeath a răspuns:

Pai cum e in fata blocului / casei unde stai asa e peste tot...
Nu e nimic de vazut decat piata mare din sibiu...atat.
In rest am mai fost prin brasov la paradisul acvatic.(Asa se numeste un hotel da acolo)Acolo e super in rest nimic.
Poti pleca linistita in strainatate.

| ĐèÑñY a răspuns:

Pestera Scarisoara, este o minune naturala dar daca vei alege sa mergi pe jos vei fi uluit a, tio recomand