| IonuţR1995 a întrebat:

La firma Blue Air, daca depasesti limita impusa la bagajul de cala, cat se taxeaza pe kilogram?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Depinde de clasa de confort si de distanta.
In unele cazuri, limita maxima a bagajelor de cala este de 20 kg, in alte cazuri poate fi si peste 30 kg.
Depinde si de optiunea ta, la rezervare.
Din Romania, media de taxare suplimentara spre destinatii europene este de cca. 10 euro/kg in plus.

2 răspunsuri:
| amyleemuffly03 a răspuns:

Se platese in plus pentru kg 10 euro, vorbesc din proprie experienta... aveam kilograme in plus in valiza decat cele prescrise si trebuia sa aleg in a plati kilogramul sau a inlatura lucruri din valiza, si am ales sa platesc

| Derosa a răspuns:

Normal ai voie la un bagaj de cala doar 32 de kg. Nu se plătește o taxa în caz ca depășești pur și simplu scoți din ea ori nu ți-o primește.Îți sugerez sa iei un bagaj de mână și sa echilibrezi valiza de cală așa nu trebuie sa plătești nici o taxa suplimentară. Sau in caz de ai mai multă greutate de cât îți aprobă bagajul de mâna atunci mai cumperi o valiza și echilibrezi. Ai dreptul la 4 valize de călător.