| cetateandezgustat a întrebat:

La Wizz Air scrie "Dacă bagajul dvs. de mână măsoară 42x32x25cm sau mai puţin, poate fi transportat la bord gratuit. Acesta trebuie să aibă loc sub scaunul din faţa dvs. ".

Cat de stricte sunt dimensiunile date? Daca am un ghiozdan care are 43 x 34 x 20, dar care mai cedeaza vreo 2 cm din fiecare parte in cazul in care este presat, ma lasa cu el? Sau ma pune sa platesc supra-taxa pentru bagaj de cabina?

Daca vor pune ghiozdanul intr-un sablon metalic prin asezare lina, e posibil sa nu intre pentru vreo 2 cm, dar daca il apasa putin va intra sigur, deci si in avion ar intra sub scaunul din fata. Se vor stradui sa-l faca sa intre sau vor profita de moment pentru a cere o supra-taxa pentru bagaj 56x45x25cm.

Regulamentul privind bagajele se afla aici: https://wizzair.com/ro-RO/useful_information/baggage

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Cum nu zice nimic de greutate iar ghiozdanul nu are pereti rigizi, evita sa-l burdusesti(umflii) cu obiecte, marindu-i grosimea si latimea, ----ghiozdanul va cadea, datorita greutatii sale, in sablonul de masurare.Pentru a nu se umfla ca un burduf, pune-ti hainele intr-un sac special de acest tip:http://sacidevidat.ro/

p.s. Eu am gasit saci vacuum la Kaufland.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde peste cine dai in aeroport, dar la 2 cm diferenta ma indoiesc ca ti se va zice ceva