| enya7444 a întrebat:

M-am mutat de curand in Indiana si de cand am ajuns aici pot sa zic ca m-am acomodat destul de bine, am si niste prieteni pe aici si asta a facut totul si mai usor. Dar cu toate astea parca vreau altceva asa ca m-am pus pe cautat si am gasit un oras super dragut Maine. Cu toate ca nu se prea vorbeste despre el mie mi se pare ok.
Ideea e ca as vrea sa stiu ce parere aveti despre acest oras mai ales daca ati fost acolo.
Multumesc mult de pe acum happy

17 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

In ce judet e asta?

| Violleta2022 a răspuns:

Ai putea intreaba localnicii din State, ca pe aici nu-s prea multi romani care traiesc in USA si cu atat mai mult, care au cont pe TPU sa-ti vada intrebarea.
Pentru asta, te sfatuiesc sa-ti faci un cont pe un site american si sa discuti in engleza cu ei.

Un alt sfat este: viziteaza orasul si fa-ti propria parere despre el, asta este mai important decat ce credem noi despre orasul acela.

| Violleta2022 a răspuns:

Mai multa informatie gasesti aici:
https://www.google.com.au/......tps?/webhp

| cristimihailov a răspuns:

Eu m-as duce la cea mai apropiata bisericuta romaneasca prin zona si as intreba acolo sau da un telefon la preotelul din zona.

| relian a răspuns:

Si unde este orasu asta de care spui in ce stat este mai exact? Maine este stat, acum nu stiu de o fi si oras pe undeva, dar daca o fi vreun sat ceva nu zic ca no fi.Si daca te-ai mutat de curand in state deja te apuci sa te muti de colo colo? Stai frate acolo, arenjeazate, acomodeazate, cunoaste viata asa mai bine si dupa ceva exp de viata aici, dupa ce ai ceva bani te poti duce unde doresti.Treb sa spui in ce stat este orasu pentru ca eu nu am auzit, bine nici nu stau pe acolo prin zona aia.Nu trebuie sa intrebi romanii despre orasele din america, cauti pe net vezi poze, vezi ce spun oamenii si aia e tot, eventual daca e pe linga tine mergi si te plimba pe acolo.Cati ani ai si ce faci pe acolo, daca poti sa spui.Eu locuiesc in texas, deci daca vrei sa povestim asa cand avem timp lasa un mesaj cu o adresa ceva de stiu si eu Facebook si povestim mai multe daca esti curios.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Si ce te ai gandit tu... ca nu are logica sa intrebi un american... mai bine intrebi un roman ca sigur stie el toate oraselele obscure din SUA nu?

| enya7444 explică (pentru relian):

Curioasa si nu mersi
In primul rand Maine e un stat. In al doilea am intrebat si oameni care cunosc america si toate alea, eu doar am vrut sa vad si parerea unor romani in cazul in care au fost acolo.
Stai linistit nu trebuie sa te obosesti sa mai raspunzi.

| enya7444 explică (pentru suntserios):

Oras obscur? laughing
Este un stat in toata firea dar ce sa stie si romanu Arizona, California, New York etc.
Si stai linistit ca m-am informat si de la persoane care cunosc America si toate alea, eu doar am vrut sa vad si parerea unor romani in cazul in care au fost acolo.
Stai linistit nu trebuie sa te obosesti sa mai raspunzi.

| enya7444 explică (pentru cristimihailov):

Nu sunt cea mai religioasa persoana laughing

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru enya7444):

Deci te contrazici singura nu

"am gasit un oras super dragut Maine"
"Este un stat in toata firea"

deci habar nu ai despre ce vorbesti

| enya7444 explică (pentru suntserios):

Vaiii am zis si eu oras

| Ara997 a răspuns:

Si in indiana tot asa te-ai mutat, dupa un "risarci" facut pe net?

| enya7444 explică (pentru Ara997):

Nu

| cristimihailov a răspuns (pentru enya7444):

Nu e vorba de religie. E vorba de socializare.

Si acolo gasesti romanii care iti vor putea explica cu sufletul unde e mai bine.

| relian a răspuns (pentru enya7444):

Vad spui acelasi lucru la toti, ba cai oras, ba cai stat si etc.Dar eu ce am spus fata draga? Asta am si spus despre ce oras vorbesti ca Maine este stat tocmai in nord, deci cand vorbesti ca ai vazut un orasel frumos, nu vii sa spui cai vazut un stat frumos.In sf cred ca bati campii, nici nu tii unde te afli, de fapt nici nu cred ca esti in america, daca erai ai fi acceptat sa vorbesti cu mine.Deci ai pus asa o intrebare probabil te-ai trezit din somn si ai visat ceva naspa.Deci eu is un roman si inca sunt aici.Eu cred ca ai ceva probleme la cap ca sanatoasa sigur nu esti.

| anonimg a răspuns:

Eu cred ca este si frumos si interesant sa fi in America.
Chiar zilele acestea ma uitam pe Youtube la cele mai bune si cele mai rele state din America. Am gasit ca Minnesota ar fi cel mai bun.
Dar in lista celor mai "peaceful" 10 state se afla si Maine: https://www.youtube.com/watch?v=xcDBmPtJGoE cand te muti intr-un loc trebuie sa te interesezi mai dinainte de doua lucruri: 1 - rata infractionalitatii
2- starea economica; daca exista locuri de munca. Ambele puncte sunt legate intre ele. Caci daca nu exista loc de munca atunci si infractionalitatea este mai mare.
Si daca viata este mai usoara si mai frumoasa acolo, de ce sa nu mergem? Daca as fi avut bani si eu as fi plecat din Romania.

Si este buna ideea sa cauti o biserica romana, chiar daca nu esti o persoana religioasa. Cei care sunt mai vechi pe acolo iti pot povesti cum stau lucrurile in zona. La o biserica romaneasca poti gasi romani. In alta parte doar din intamplare i-ai putea gasi.
Mult succes!
PS: poate faci poze, videoclipuri pe acolo ca sa le vedem si noi; le pui pe Youtube.;)

| enya7444 explică (pentru anonimg):

Mersi mult happy
in sfarsit o persoana care sa imi spuna si mie ceva ok happy
si buna ideea cu pozelelaughing