| alexandra033 a întrebat:

\ma ajuta cineva? Vreau sa stiu cat costa o asigurare de calatorie.Pentru un minor, sa fie valabila o luna sau cat imi putin... URGENT! Dau fundita

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Nu cred ca dispui de mii de euro ca sa inchei o asigurare de calatorie la vreuna din societatile private de asigurari! Cand te deplasezi intr-una din tarie UE, este suficient sa ai la tine, in caz de urgenta medicala, un CARD EUROPEAN eliberat de catre Casa de sanatate din judetul tau--- pentru a-ti fi eliberat acest card, trebuie sa ai la tine cartea de identitate+ adeverinta de la scoala care sa ateste ca esti elev.

Ai aici un copy/paste din site-ul Casei de sanatate : "Cardul European de Asigurari Sociale de Sanatate este documentul care confera titularului
dreptul de a beneficia de asistenta medicala necesara in cursul unei sederi temporare intr-un
stat membru al Uniunii Europene.
Cardul european se elibereaza asiguratului numai in situatia deplasarii acestuia pentru
sedere temporara intr-un stat membru al Uniunii Europene, putand fi utilizat de catre
asiguratii din sistemul de asigurari sociale de sanatate din Romania numai pe teritoriul
Uniunii Europene. Prin sedere temporara se intelege deplasarea unei persoane in unul
dintre statele membre ale Uniunii Europene pentru motive turistice, profesionale, familiale
sau pentru studii, pentru o perioada de timp de cel mult 6 luni.In vederea eliberarii cardului, persoana asigurata va depune la casa de asigurari de
sanatate la care este luat in evidenta o cerere si documente care sa ateste calitatea de asigurat.Cardul European se elibereaza in termen de 7 zile lucratoare de la data inregistrarii cererii la casa de asigurari de sanatate."

greece12
| greece12 a răspuns:

Perioada minima pe care poti scoate asigurare de calatorie, este de 3 zile si costa sub 30 de lei.
Te poti adresa fie unei societati de asigurari, fie unui birou de turism, iti este eliberata pe loc.

| andreeagicu a răspuns:

Asigurarea de calatorie poti sa o faci pe ce perioada vrei și oferă acoperire pentru evenimentele neprevăzute care pot apărea în timpul unei deplasări în ţară sau în străinătate: pierderea bagajului, anularea călătoriei, boală sau vătămare corporală şi asistenţă medicală.
Depinde pentru ce țară vrei să fie asigurarea. Mai bine intră aici http://www.esky.ro/asigurare sau suna la cei de la esky si intereseaza=te. am vazut ca ei vand si asigurari

| Anuska30oana a răspuns:

Eu am avut o asigurare de calatorie pentru Italia pentru o luna de zile si m-a costat doar 25 de euro. am luat-o odata cu biletul de avion de pe esky