| okei a întrebat:

Ma duc in grecia in August a mai fost cineva sa imi poata da detalii? Ce manacare se mananca? E curat? Apa este adevarat ca e mai curata ca la turci, ca poti vedea prin ea? detalii de genul astatongue
Ma duc la hotelul Tropical Paradise din Halkidiki, Halkidiki este o insulita sau este un oras?

Răspuns Câştigător
| hândel a răspuns:

Probabil dupa numele hotelului, te duci in Halkida si este un oras destul de mare, frumos si nu este o insula. Mancarea, mie nu-mi place. Prea multe legume fierte, n-are gust mancarea lor sau cel putin nu pe placul meu. Nu stiu ce sa mai spun de mancare, e chiar nasoala la fel si prajiturile lor. Nu stiu cum este apa la turci dar la greci este foarte curata, limpede. Grecia este o tara foarte frumoasa, primitoare. Pregateste-ti aparatul foto ca vei avea o multime de cadre super de facut poze. Vacanta frumoasa si sa ne scrii de acolo, este 1, 30 euro/ora la internet cafe in Halkida.

12 răspunsuri:
| hândel a răspuns:

Sa nu uit. Invata de acasa cuvintele de politete ca-s usor de retinut si vei vedea ce bine te vei simti cand vei vedea-n ochii lor aprecierea ca stii putina greaca.

| hândel a răspuns:

Sa nu uit. Invata de acasa cuvintele de politete ca-s usor de retinut si vei vedea ce bine te vei simti cand vei vedea-n ochii lor aprecierea ca stii putina greaca.

| okei explică:

Mi le spui tu cum se pronunta si ce inseamna?laughing

| hândel a răspuns:

Fac o lista cu ele, atat pronuntie cat si traducere si-ti trimit mai incolo sau maine chiar.winking

| deeadei a răspuns:

Halkidiki este o insula.in rest nu stiu sa iti explic.(cred ca e o insula, cauta pe net)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cate obs.ai vrut doar sa te lauzi.toate astea le poti afla foarte usor pe google happy.

| okei explică:

De fapt vroiam sa vad cine a mai fost acolo, nu cred tot ce vad pe net daca tu crezi ca n-am ce sa fac decat sa pun intrebari in care sa ma dau mare esti tarewinking O zi buna happy

| okei explică:

Defapt vroiam sa vad cine a mai fost acolo , nu cred tot ce vad pe net daca tu crezi ca n-am ce sa fac decat sa pun intrebari in care sa ma dau mare esti tare winking O zi buna happy

daniela
| daniela a răspuns:

Pai sa o luam cu inceputul... Halkidiki este o peninsula, aflata in partea de sud a orasului Thessaloniki, in nordul Greciei. Halkidiki este formata din trei brate: Kassandra, Sithonia, Athos. Athos este zona nevizitabila aici aflandu-se cea mai importanta zona de cult ortodox din lume (Vaticanul ortodoxiei daca as putea spune asa). Celelalte doua brate sunt pentru turism. Frumusele cu plaje curate si mici orasele turistice. Mancarea este super buna iti recomand salata greceasca, fructele de mare, peste, tazici, paputakis, muscaca, placinta cu branza feta si spanac si suflaki.
Poti face o croaziera la muntele Athos (o plimbare cu vaporasul si o vedere de pe mare a muntelui si a bisericior si manastirilor de acolo), o zi la Aqua parcul de langa Thessaloniki, o zi la Thessaloniki unde poti vizita Turnul alb, cetatatea, biserica sf. Dumitru si moastele acestuia etc (cel mai frumos oras din Grecia) si de ce nu o plimbare de o zi la Meteora (asta chiar ca merita.

daniela
| daniela a răspuns:

Si inca ceva, prima mea iesire din tara a fost in zona asta, in Metamorfossiss si vreau sa-ti spun ca am fost tare multumita. Acum nu stiu cum mai e pe acolo. Eu am fost in 1999.

| Dj Boalca a răspuns:

Grecia este mai fascinanta decat turcia, vezi prin apa totul este ok din toate punctele de vedere, mancarea este buna la bautura nu ma pot pronunta pentru ca nu mi-a placut deloc... o sa iti placa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da in Grecia e foarte frumos am fost si eu acum 2 ani sunt ogramada de vazut si sunt foarte multe stancilaughing apa este curata...si mancare... cel mai mult acolo imi place orezu :X si apa de baut... Halkidiki este o statiune.