| libertat a întrebat:

Mar ineresa niste curiozitati despre populatia africana. Daruesc Funda

Răspuns Câştigător
| Cataa9 a răspuns:

Pigmeii sunt cei mai scunzi oameni, care cândva erau răspândiţi în toată Africa; tribul Walesse al pigmeilor ce stăpânesc pădurile ecuatoriale Ituri reprezintă un mare interes sub aspect antropologic şi etnografic - se maturizează la 7, 8 ani şi îmbătrânesc la 40 de ani. Numărul lor este estimat la 150 000 - 200 000.
Boşimanii sunt cea mai veche populaţie de pe continent (50 000 -60 000 de ani). Coloniştii olandezi au dat băştinaşilor care trăiau în ginţi patriarhale, în Africa de Sud-Vest, numele de,, hotentoţi", ceea ce înseamnă bâlbâiţi, iar negrilor din triburile primitive care nu cunoşteau agricultura,, boşimani" adică,. oamenii tufuşurilor".
3/4 din continent are o densitate de 1 locuitor/kmp.
Populatia Africii-763. 621. 000 locuitori
Tara cu cea mai numeroasa populatie: Nigeria – 108. 945. 000 locuitori

2 răspunsuri:
| manke a răspuns:

Uite un site de curiozitati: http://www.poftim-cultura.ro. Incearca aici.