| FederalBureauOfInvestigation a întrebat:

Merg intr-o excursie cu liceul in strainatate, mentionez ca nu am 18 ani. Pe autocar la vama se verifica bagajele? Adica pot sa duc alcool? Din punct de vedere legal?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti! In general, bagajele sunt verificate la vama si fiind un autocar cu copii, nu cred ca ai voie cu alcool la tine.
Dar de ce vrei sa risti, avdand probleme cu autoritatile, chiar nu poti bea alcool cand esti singur acasa?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca vorbim de UE nu iti verifica nimeni bagajele decat in cazuri speciale.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Fiecare țară are politica sa vamală referitoare la alcool. Astfel riști să ți se confiște.

| mihai69 a răspuns:

1. „Pe autocar", nu. Dar înăuntru, e destul de posibil.
2. Nu.
3. Tocmai din cauza asta e NU la pct. 2.

| antimulte a răspuns:

Nu poti, esti minor. Daca erai major ai voie o anumita cantitate de alcool, de cafea si tigari, ca te controleaza sau nu, daca iti zic ceva alea sunt pentru consum propriu. Dar fiind minor, nu ar trebui sa le poti macar cumpara, dar... Romania.

| Elelei a răspuns:

Esti minor, nu poti duce.