| cristina22 a întrebat:

Nu am mai calatorit cu avionul, plec saptamana viitoare in Spania din aeroportul Otopeni, imi puteti explica ce trebuie sa fac cand merg la aeroport?

3 răspunsuri:
| SturmirCloudKeeper a răspuns:

Te duci cu 2 ore inainte de zbor la aeroport. Astepti pana se anunta zborul. Te asezi la coada cu bagazul. Arati pasaportul si biletele. Acolo te intreba ce bagaj ai de mana si care-i de cala. Ala de cala se plateste daca trece peste 7-10 kg. Cam cu 10 euro pe kil deci cantareste-l de acasa. Uita-te pe bilet sa vezi exact cat ai maxim voie. Dupa ce ti-l cantareste iti da un bon, te duci la casa de bilete dupa care te duci spre imbarcare. Iti pui electronicele si obiectele metalice intr-o lada treci prin poarta te aranjezi si gata. Cel mai simplu e sa intri in vorba cu cineva care are acelasi zbor si sa-l intrebi cam ce e de facut. Retine toti pasii pe care i-ai facut acasa. Pe un aeroport strain e mai greu.

| unione a răspuns:

7-10 in bagajul de mana si vreo 20 in cel de cala. uite aici, ai raspunsurile la toate intrebarile? e o lege internationala, astea sunt mai peste tot http://www.bileteavion.com.ro/informatii_zboruri_companii_aeriene.php

| lili2006 a răspuns:

Ce sa ti zic ca si cei care ti au mai scris doar ca la mine a fost altfel. uite te pe biletul de avion cat ai platit pentru bagaj sau daca ai inclus bagaj in biletul de avion, adica cate kg ai voie, eu am avut 18 kg, iar la bagajul de mana 5 kg, dar mie nu mi l au cantarit, geanta mea a avur 8 kg. In geanta de mana care o iei in avion nu ti lua ( trusa de unghii, crema, sampon, acetona, parfum, incarcator de tel, baututa ( sticla) )ca ti le opreste la control, pe acestea pune le in bagajul care il vei da in cala. deci predai bagajul pentru cala, te duci catre sala de asteptare, acolo vei pune tot ce ai la tine intr o cutie, inclusiv cureau la pantalonii, ochelariilaughing, treci de poarta de perchezitie si stai in sala de asteptare. se anunta zborul tau otopeni-spanial la poarta ne X, si intri pe acea poarta cu biletul, te suie intr un autobuz care te lasa direct la avion, la intoarcere e la fel. daca vrei sa mai sti ceva lasa mi un mesaj si ti explic pe mess mai multe