| Vântulalb a întrebat:

Nu inteleg si pace!
Cine ma lamureste cum de sunt hoteluri de 2 stele cu tarif de 300 lei (si peste) camera simpla pe noapte si pot fi hoteluri de 4 stele cu tarif de 250 lei camera simpla pe noapte? Cele de 4 stele au mic dejun obligatoriu. Cele de 2 stele, nu. Doar unele.
De ce mai sunt clasificate dupa stele, daca preturile sunt puse dupa ureche, dupa lacomia patronului, sau... dupa ce?

15 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Despre clasificarea hotelurilor.
https://www.arli.ro/......l-b17.html
Corelarea clasei hotelului cu tarifele percepute la cazare se face între limite minime și maxime stabilite prin lege.
http://www.cdep.ro/......p_act_text
Astfel nici prețurile de cazare nu sunt puse după ureche.

| Vântulalb explică (pentru sadrian46):

Asta e teoria. In practica insa...

| mihai69 a răspuns:

Nu e nevoie să înțelegi tu cum se formează prețurile în general și cele din turism în special.
Dar ca idee: contează cererea și oferta; calitatea serviciilor oferite (uneori e mai bine la 2 stele ca la 4! deși nu e normal - dar aia e altă discuție); localizarea unității de cazare (în localitate / zonă); alți factori mai mult sau mai puțin obiectivi.

| Vântulalb explică (pentru mihai69):

Ba e nevoie sa inteleg. Pentru ca EU platesc.

| mihai69 a răspuns (pentru Vântulalb):

Ce plătești, aia primești.
Caută impresii pe Google, TripAdvisor sau AmFostAcolo despre calitatea serviciilor oferite de către fiecare unitate de cazare și alegi în cunoștință de cauză.

| Vântulalb explică (pentru mihai69):

"Ce plătești, aia primești."
Esti sigur?
Tocmai am venit dintr-o lunga calatorie. In acest timp am avut cazare (inca) ieftina fata de ce se percepe, la conditii de 7 stele. Si alta cazare la pret de 7 stele dar ziceai ca este hostel. Despre ce vorbim?
Si iti spun si tie ca si mai sus: intrebarea mea era de ce se stabilesc astfel preturile. Nu unde sa ma duc sau cum sa aleg.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Locatie, cerere/oferta... preturile nu e musai sa fie corelate cu numarul de stele.

| Vântulalb explică (pentru GabiDumitrescu):

Ce are locatia cu confortul?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Vântulalb):

Ai 12 ani sau ce? Daca am un hotel de o stea in mijlocul Bucurestiului normal ca o sa iau mai mult ca unul de 3 stele din Vaslui!

| Lioana a răspuns:

Locatia conteaza la pret. Hotelurile de 2 si 4 stele pe care le compari tu sunt in aceeasi localitate?

| Vântulalb explică (pentru Lioana):

Da. Sunt in aceeasi localitate. Altfel, poate nici nu observam. Caut cazare undeva si am vazut preturile parca puse invers.

| Lioana a răspuns (pentru Vântulalb):

Atunci e simplu. Mergi la 4 stele daca acolo e mai ieftin.

| Vântulalb explică (pentru Lioana):

Eu nu am intrebat unde sa merg. Ci de ce sunt astfel stabilite preturile.

| Robert2526 a răspuns:

La noi preturile de cazare sunt foarte mari, asemanatoare cu cele din cele mai scumpe locatii europene.
Legal nu este reglementat un plafon de pret in functie de clasificarea pe baza de stele, deci intervine doar lacomia patronului.
si stii cum se spune. "nu e prost cel care cere."

| carla2010 a răspuns:

Depinde unde cauti, ca platformele de turism isi adauga si ele comisionul lor, preturile sunt mai mari. Eu imi iau cazare de site-uri locale, de ex daca merg in Rasnov iau de pe https://cazarerasnov.ro Daca merg in Eforie intru pe https://eforieonline.ro Cand mergem multi, sun direct la unitatea de cazare si negociez pretul in functie de nr de camere, negociez mese, etc.