| LasleaIoan1972 a întrebat:

O firma care face rezervare de bilet de avion
fara ca sa platesti biletul cu 1-2 luni inainte
care permite schimbarea datei cand vrei sa achizitionezi biletul in acest interval de 1 -2 luni cu 1-2-3 saptamani cu un pret minim

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ceea ce vrei tu nu poate fii un bilet ieftin!
Un bilet luat cu 1-2-3 saptamani inainte de zbor este un bilet scump, pentru ca nu-ti rezervi loc din timp si cumperi ce mai ramane disponibil, de multe ori fiind doar cele scumpe.
Cat priveste flexibilitatea datei de intoarcere, se precerpe intotdeauna o taxa mai mare, pentru acest timp de bilet.
Te sfatuiesc sa cumperi biletele direct de la firma cu care zbori, nu de la o agentie, ca le platesti comisionul de vanzare.

| LasleaIoan1972 explică (pentru Violleta2022):

Biletul este 1000 euro
dar
nu pot fi sigur de data la care il cumpar
pentru o viza de vizita am nevoie,
unde cere prima data
rezervare
dupa 2-3 saptamani
dupa ce esti sigur ca ai viza
cumperi biletul

| Violleta2022 a răspuns (pentru LasleaIoan1972):

1. Intai esti sigur ca ai viza de turist pe pasaport, ca s-ar putea sa nu o primesti, si atunci ramai cu biletul fara sa-l poti returna
2. Vizele turistice sunt in general valabile 6 luni - deci, destul timp sa-ti cumperi bilet de avion
3. Cumperi biletul de avion in extra-sezon, ca sa platesti foarte putin (extrasezon, inseamna primavara sau toamna din emisfera respectiva, unde mergi).

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu exista asa ceva ca nu cumpăra nimeni bilete pentru tine ca apoi sa le returneze.

| LasleaIoan1972 explică:

Firma eximtour din Sibiu face asa ceva rezervare fara nici o plata cu schimbarea datei alese chiar inainte cu 1 zi gratuit
multumesc