| afrodita3333 a întrebat:

O intrebare pentru cei care stau in Bucuresti dar sunt nascuti in alt oras.Cum a fost primul an intr-un nou oras? V-ati acomodat greu, cum v-ati descurcat cu orientarea avand in vedere ca este un ors mare?

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Depinde si cat de "iesita" esti din oras si ce fire ai. e destul de greu, aglomeratia foarte mare e foarte obositoare si lumea o sa ti se para cam salbatica laughing o luna-doua la inceput o sa-ti fie mai greu, pe urma incet-incet incepi sa te obisnuiesti, fapt e ca in prima vacanta de vara cand o sa mergi sa stai acasa o sa ti se para orasul tau pustiu si o sa-ti fie dor de balamucul din Bucuresti laughing dar repet, depinde si de fire. unii nu s-au obisnuit nicicum si au fugit mancand pamantul inapoi din balamucul de aici. orientarea o sa vina de la sine, la incepu o sa inveti drumul de la camin/unde stai la facultate, de unde stai la gara, apoi de la facultate pe la biblioteci si incet-incet o sa inevti tot mai multe, in functie de interes si necesitati. evident ca o sa stii in general ce te intereseaza, nici bucurestenii nu stiu tot, chiar dimpotriva, sunt multi care n-au prea iesit din zona lor si nu stiu chiar puncte importante, mari, din Bucuresti pe unde sunt sau cum sa ajunga happy probabil ca o sa dormi mai mult la inceput si daca esti mai puiul mamei o sa vrei la mama inapoi dar dupa ce dai de gust o sa fie super happy succes, nu-ti face griji prea mari, macar esti tot intre romani, stii limba, poti intreba oricand, te poti imprieteni cu lumea, era mai greu daca erai in strainatate. aaa, sa ai grija cand intrebi lumea cum sa ajungi pe undeva, niciodata nu or sa-ti spuna ca nu stiu chiar daca nu au cea mai vaga idee laughing deci sa intrebi 2-3 persoane de fiecare data, sa fii sigura ca nu dai ocolul pamantului sa ajungi 2 statii mai incolo laughing oricum, suntem aici, te ajutam si noi, nu? big grin