| 2Names a întrebat:

O prietena buna cu varsta de 15 ani doreste sa mearga in Barcelona pentru o luna. Avand in vedere ca este minora,dar are buletin, de ce documente mai are nevoie pentru a merge cu avionul SINGURA?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Are nevoie de o declaratie notariala autentica, data de ambii parinti, prin care isi dau acordul sa plece in Spania si indica drept insotitor major personalul de bord de pe avion.
Va trebui sa se intereseze si la compania aviatica cu care zboara, unele percep o taxa pentru acest serviciu.

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Procura de la notar semnata de parinti si neaparat insotita de o persoana majora. Poate fi oricine.Nu neaparat unul din parinti.Trebuie respectata mai ales data revenirii in tara care va fi scrisa pe procura.

| Artemisia a răspuns:

Nu poate sa faca asta singura, in nici intr-un caz, nu se poate..desigur pana la 18 ani. happy

| Jipa95 a răspuns:

Pana nu indeplineste varsta de 18 ani, nu poate calatori singura cu avionul.

| piratuu a răspuns:

Sau sa aiba acordul ambilor parinti IN SCRIS la notar.

| 2Names explică (pentru piratuu):

Si pe langa asta, are nevoie de pasaport cumva?

| Jipa95 a răspuns (pentru 2Names):

In tarile care apartin U.E, poti calatorii doar cu buletinul.

| piratuu a răspuns (pentru 2Names):

Da, dar poti calatori si cu buletinul.

| Deyu0713 a răspuns:

In primul rand, pana la 18 ani nu poate sa calatoreasca singura. In al doilea rand, ii trebuie imputernicire de la ambii parinti.

| Petru_Leonard_1993 a răspuns:

Pai are nevoie de o insotitoare de zbor, pasaport si o procura de la parinti.

| Ioan_Gheonea_1976 a răspuns:

Ii trebuie un act cu declaratia parintilor ca o lasa desi nu are 18 ani.