| Anonimul3000 a întrebat:

Obiectivele turistice din Tara Hategului(ex. cetatea Sarmisegetusa,manastirea Prislop,rezervatia de zimbri,parcul national Retezat,barajul de acumulare din Retezat, cetatea Devei si toate celelalte) pot fi vizitate fara masina personala fiind cazat in orasul Hateg?

Răspuns Câştigător
| Suomynore a răspuns:

Da,cu taxi, pe jos sau cu trenul.Prislop e la vreo 15-20 de km de orasul Hateg, iar celelalte un pic mai departe...

| Anonimul3000 explică (pentru Suomynore):

Ai fost acolo? Cam cat timp mi-ar lua sa merg pe jos?

| Suomynore a răspuns (pentru Anonimul3000):

Sarmisegetusa si Prislop sunt cam la 15-20 de km, acolo am fost. Cetatea Devei e in Deva...deci ori tren ori taxi, si Retezatul nu stiu exact.

| Anonimul3000 explică (pentru Suomynore):

Sti cumva daca circula microbuze spre obiectivele turistice? Tu ai fost fara masina sau cu? Si daca ar fi sa merg pe jos cam cat timp crezi ca mi-ar lua?

| Suomynore a răspuns (pentru Anonimul3000):

Banuiesc ca exista microbuze, nu stiu sigur, eu am luat taxi catre ele, dar tu fiind cazat in Hateg, trebuie sa mergi la Deva pentru cetate...nu prea poti pe jos, dar este tren.

| Anonimul3000 explică (pentru Suomynore):

Dar ai cumva idee cum pot ajunge din Hateg la Sarmisegetusa Regia sau la Parcul National Retezat? La Prislop cred ca se poate ajunge pe jos, la fel si la rezervatia de zimbri, iar la cetatea din Deva si la castelul corvinilor din Hunedoara cu trenul.Dar la parc si Sarmisegetusa aveti idee cum? Distanta este prea mare pentru a merge pe jos.Sarmisegetusa e la 55 de km, iar parcul la 43 din ce vad eu pe google maps.Bat un drum foarte lung din Constanta si nu as vrea sa ratez doua obiective atat de importante.

| Suomynore a răspuns (pentru Anonimul3000):

Nu stiu, imi pare rau, doar taxi.

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Mai exista castelul corvinilor de la Hunedoara, nu trebuie ratat

| Anonimul3000 explică (pentru suntserios):

Ai cumva idee cum pot ajunge din Hateg la Sarmisegetusa Regia sau la Parcul National Retezat? La Prislop cred ca se poate ajunge pe jos, la fel si la rezervatia de zimbri, iar la cetatea din Deva si la castelul corvinilor din Hunedoara cu trenul.Dar la parc si Sarmisegetusa aveti idee cum? Distanta este prea mare pentru a merge pe jos.Sarmisegetusa e la 55 de km, iar parcul la 43 din ce vad eu pe google maps.Bat un drum foarte lung din Constanta si nu as vrea sa ratez doua obiective atat de importante.

| suntserios a răspuns (pentru Anonimul3000):

Nu cred ca exista vreun mijloc de transport pana la sarmisegetuza, decat masina personala

| suntserios a răspuns (pentru suntserios):

Serios, tu vrei sa mergi 15 km pe jos pana la manastire si in 15 inapoi? sa fim seriosi

| Anonimul3000 explică (pentru suntserios):

Vad eu cand ajung acolo.happy