| AndaAndutZa20 a întrebat:

Ok sunt stresata pana la maxim, in data de 5 ianuarie 2015 cu avionul, se presupune ca ar trebui sa plec din peninsula Spania in ibiza, sunt nervoasa din cauza ca as dori sa stiu sigur daca pot sa plec cu buletinul? va rog... ajutati-ma sa imi iau o imensa piarta de pe suflet! tin sa mentionez ca pasaportul meu e expirat si nu mai am timp sa merg sa mi-l renovez! sad

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Vrei sa zbori din Spania in Ibiza? Pai e aceeasi tara, nu vad de ce ai avea nevoie de pasaport. Oricum esti in cadrul UE, e suficient buletinul

| DanielPH a răspuns:

Iti trebuie pasaport.
"Chiar dacă nu trebuie să prezentați pașaportul la control atunci când vă deplasați dintr-o țară aparținând spațiului Schengen în alta, este totuși foarte important să aveți asupra dumneavoastră fie pașaportul, fie cartea de identitate"
Romania nu face parte din spatiul Schengen inca, deci va trebuie pasaport.

| suntserios a răspuns (pentru DanielPH):

Daca nu stii nu mai raspunde ca induci oamenii in eroare. De pasaport ai nevoie atat timp cat iesi din spatiul UE nu din spatiu Schengen

| AndaAndutZa20 explică:

Am 20 de ani, am pasaportul la mine dar e expirat, buletinul e valabil, anul acesta in ianuarie 2014 mi l-am reinnoit! deci... pot sa plec? sau trebuie sa imi fac griji?

| mihai69 a răspuns (pentru AndaAndutZa20):

Pleacă liniștită!
Toți cetățenii UE se pot mișca liber în interiorul Uniunii doar cu actul de identitate (C.I. pentru noi), neavând nevoie de pașaport! Indiferent de spațiul Schengen!

| eylul a răspuns:

Din cate stiu daca ai peste 18 ani, poti calatori in alte tari si cu buletinul, nu iti trebuie neaparat pasaportul.