| VictorJulien a întrebat:

Pentru cei care ati călătorit în alte țări,voi cum catalogați frumusețea țarii noastre în comparație cu alte țări? Am văzut unele comparații iar țara noastră intra la categoria "nimic special".Și eu am uneori părerea asta, mai ales când vizitez un loc nou și când ajung acolo nu mi se pare chiar așa "wow" ca în poze sau recenziile de pe net!

38 răspunsuri:
| FantasyBoy a răspuns:

Daca te referi strict la peisaj, exista tari cu un peisaj mai frumos, dar si mai putin frumos decat cel din RO. Intr-adevar, Romania nu are nimic special comparativ cu Grecia, Norvegia, Mauritius, Insulele Capului Verde, Bora-Bora.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Chestii speciale avem, dar problema e ca sunt adesea populate cu ghertzoi...
P.S. De exemplu Elvetia nu rupe stilul ca vai dom'le ce extraordinar e tot pe acolo, doar ca e EXTRAORDINAR DE CURAT, lasind deoparte natura.

| VictorJulien explică (pentru GabiDumitrescu):

Aici ai dreptate, la noi lipsește curățenia, locurile sunt în mare parte neîntreținute, se face turism doar așa să fie, nu se face profesionist aproape deloc!

| MihaelaDart a răspuns:

Daca te gandesti ca Romania are toate formele de relief, pe cand alte tari nu le au. Locuind in Grecia m-am mandrit mereu de unde am venit si am recomandat locuri minunate pentru vacante.
Sa iti spun gandirea unui prieten de-al nostru care nu a fost niciodata in tara noastra: "Romania este o tara saraca si plina de tigani" pentru ca asa auzise si avea conceptia ca dupa caderea comunismului din '89 asa a ramas. Cand am ajuns cu treburi in Romania impreuna si cu acest prieten, vreau sa spun ca a ramas cu gura masca, chiar daca am fost mereu pe alergaturi si nu am stat rea mult, desi am acaparat Constanta, Bucuresti, o bucatica mica din Transilvania si Valea Dambovicioarei, parerea lui i s-a schimbat in superlativ. Nu a crezut ca avem o tara atat de frumoasa si ieftina in comparatie cu Grecia!
Sotul meu e grec si de cate ori avem posibilitatea sa mergem in Romania, el vrea pana sa mergem la casa mea parinteasca, cateva saptamani prin Transilvania sa se plimbe, efectiv imi iubeste tara mea.
Eu nu am auzit nicaieri ca nu Romania nu este cine stie ce! Prin cercul in care ma invart atat romani ori straini, mereu au vorbe de lauda despre ea.

| NunuNini a răspuns:

Noi spunem "wow, Italia" sau Grecia, sau alta tara. Dar stiu italieni, belgieni, francezi si altii care nu se mai satura sa vina si sa revina in Romania.
"Nimic special" spun doar cei ce viziteaza Romania pe... Facebook. Nu in realitate. Si foarte multi nu au "ochi" pentru o fotografie ci se bazeaza strict pe telefon.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai e mega complicat de comparat.

Ca Romania nu are plajele wow din Grecia sau Croatia... dar are muntii wow in comparatie cu Olanda sau Belgia sau Ungaria.

SUA nu are satele de munte ca in Apuseni dar are Marele Canion, cascade, New York samd.

| Pnin a răspuns (pentru MihaelaDart):

Normal ca nu au zis ca nu e cine stie ce. Ti-ai trimis prietenii in cateva locatii cheie, nu in Caracal, Ploiesti, Petrosani, Strehaia, etcccc.

| VictorJulien explică (pentru MihaelaDart):

Mie România nu mi se pare o țară ieftină deloc! PS...Nu-mi denigrez țara daca asta ați crezut, doar am vrut să aflu păreri de la oamenii care au călătorit în alte țării.

| Pnin a răspuns:

Transilvania e tot farmecul Romaniei desi si acolo sunt unele lucruri neimpresionante, gen Castelul Bran, care a avut multa promovare dar nu e mare lucru de el.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru VictorJulien):

Nu ti se pare ieftina in comparatie cu ce? cu Asia sau Africa?

| MihaelaDart a răspuns (pentru VictorJulien):

Tocmai am calatorit si prin alte tari si da este mult mai ieftin traiul in Romania fata de orice tara din vest sau si Grecia unde locuiesc. Costurile la intretinere si hrana sunt mai mici fata de strainatate.

| isemilia a răspuns:

Romania e o tara frumoasa. Insa depinde cu ce o compari. Si cine compara.

| MihaelaDart a răspuns (pentru Pnin):

In curand vom fi si acolo si in acele zonewinking, asta dupa ce ne vom deschide o noua agentie de turism in viitorul apropiat unde sa aducem straini in orice colt al tarii. Un roman din strainatate, isi vede cu alti ochi tara de bastina, pe cand unul care nu a a trait peste tari si mari, nu are atat de multe laude despre ea. Lucrez in turism si stiu parerile tuturor despre cum este vazuta Romania in ochii romanilor din tara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde ce compari. Orase. Statiuni. Munti. Nu suntem miezul oricum. Avem locuri speciale dar sunt putine. Romania nu e Brasov. Romania e Ferentari si multe alte orase mizere. E frumos sa te plimbi prin partea Ardealului si sa vizitezi 2-3 perle din Moldova, dar dupa ce treci prin Ungaria, Elvetia, Scotia, Belgia iti dai seama cat de parliti suntem de fapt.

| Pnin a răspuns (pentru MihaelaDart):

Ce poti vizita in Alexandria, de exemplu? laughing))) Eu stau in Anglia si toti romanii cu care lucrez cand se gandesc la Romania se gandesc la tiganie.

| MihaelaDart a răspuns (pentru Pnin):

Cand voi vizita acest oras, iti voi raspunde. Cu ceea ce am pornit sa fac in acest moment, vom ajunge si acolo si il vom vizita.
Padurea fara uscaciuni nu exista si tarile unde locuim in strainatate au tiganii lor, desi asta nu inseamna sa ne vedem cu ochi rai locurile de bastina.
Nu stiu ce varsta ai, dar cu cat avansezi in ani, vezi mai mult frumusetea tarii natale si acei tigani efectiv sunt ignorati.
Noi de exemplu in Grecia promovam Romania, toata comunitatea romaneasca vorbesc de bine de tara noastra, ca mai sunt altii cu gandire negativa, nu ai cum sa-i impaci pe toti.
P.S Acum 10 ani asa vedeam si eu Romania, o adunatura de hoti si tigani, locuri care nu mi se pareau wow, bani putini, daaar avansand in varsta, aceste lucruri mi le-am schimbat de a gandi atat de urat despre locurile natale si chiar am inceput sa ma deschid tuturor sa le spun ce locuri frumoase avem, ce gastronomie avem si multe altele. Oriunde ai merge tot timpul vei gasi un minus si plus al tarii, desi nu trebuie sa o denigram atat de mult.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Pnin):

Farul din Alexandria! big grin

| Pnin a răspuns (pentru MihaelaDart):

Nu ai cum sa ignori tiganii in Alexandria cand 90% din populatie e asa si nu e absolut nimic de vizitat acolo. Eventual daca iti plac pacanelele poti vizita salile de pariuri, ai una pe fiecare strada laughing
Si eu vorbesc de bine Romania aici. Strict pentru vacante e ok. Dar nu sunt de acord ca e o tara frumoasa doar pentru ca are cateva locuri ok prin Transilvania cand restul tarii se scalda in saracie si mizerie pana in gat.
Chiar te rog sa iei toate orasele la rand si sa faci o balanta.
Si sa-mi zici ce e de promovat la ce am listat mai sus... jegul de pe jos?
Nostalgia nu ar trebui sa ne distorsioneze realitatea. Nu orice colt al tarii merita vizitat.

Bula
| Bula a răspuns:

Multor persoane nu le plac locurile unde au crescut, cu care s-au "obisnuit", dar le plang cand ajung departe de acele locuri.

De multe persoane ne ducem dorul doar dupa ce mor, chiar daca in viata nu ne-am inteles prea bine cu ele.

Poti face poze minunate despre persoane de la distanta sau cu Photoshop, dar ridurile le vezi doar cand te uiti de aproape, cand se scoala din pat, nemachiate.

| tonyc7 a răspuns:

Nu ne putem compara decat cu tari precum Moldova, Ucraina, Bulgaria, Albania, Serbia, Bosnia, Macedonia.

Bulgaria, de exemplu, pare sa fie o saracie pe langa Romania daca calatoresti in cuprinsul ei, insa la capitolul litoral face praf Romania!

| MihaelaDart a răspuns (pentru Pnin):

Tigani sunt oriunde in tara si cand vizitezi un oras nu-i musai sa mergi intr-un muzeu, ci sa admiri orasul, cladirile. Asta e parerea ta, desi eu vad altfel lucrurile. In curand vom lua orice oras in parte mai ales ca am fost promovata ca agent de vanzari pentru Romania. Vazand-o online acum nu mi se pare un oras chiar foarte frumos.
Si eu ar trebui sa-mi vorbesc de "rau" despre Constanta, orasul meu natal, plin de tigani, hoti si mafie... dar nu o fac, pentru ca efectiv elimin din peisaj astfel de oameni. Si in Grecia iti pot spune unul dintre sate de care am aflat 80% sunt numai tigani si asta ce ne face? Sa nu mai traim si sa promovam tara? Este vorba de Naoussa, asta daca ai fi dorit sa stii. Si multe alte sate ori orase de prin Grecia unde e plina de tigani, pakistanezi, tot felul de musulmani, sirienii ne-au invadat teritoriul... Daca e sa luam la puricat, nimeni nu ar mai ajunge sa ne viziteze. Trebuie sa acceptam lumea asa cum este.

| Pnin a răspuns (pentru MihaelaDart):

Nu merita sa vizitezi un oras doar ca sa admiri casele de pariuri si blocurile comuniste, eventual si bancile rupte din parc.
Constanta era si el un oras mort si gri ultima data cand am trecut pe acolo.
Nu zic sa nu promovam tara, zic ca nu merita orice coltisor atentie si ca tot, nu e o tara fabuloasa, avem doar cateva puncte cheie.
Dar fiecare cu parerea si experientele lui.
Felicitari pentru promovare si succes cu proiectul oricum big grin

| tonyc7 a răspuns (pentru Pnin):

Inteligent raspunsul tau. Cu o mica corectare: Transilvania nu reprezinta,, tot farmecul" Romaniei, ci mai degraba TOATA CIVILIZATIA Romaniei!
Farmec au si Moldova, si Muntenia, chiar si jegosul Bucuresti.

| Pnin a răspuns (pentru tonyc7):

Multumesc!

| StefanChriss a răspuns:

Salut! Parerea "nimic special " cred ca poate sa caracterizeze Romania cel mai bine laughing). Nu este nimic rau in asta, insa. Din atatea zeci-sute de tari, poate sunt 10-20% care au ceva special, majoritatea intra la categoria "nimic special". Daca vorbim despre cultură, de exemplu, un singur oras din Italia gen Florența, Venetia, Genoa, au mai multe opere de artă și cultură decat jumătate din orașele noastre la un loc? Acelasi lucru este valabil pentru Franța, Austria, Germania, Belgia si alte tari vestice, care au au niste orașele care pot da clasa oricand oricarui oras mare din Romania, la acest capitol. Dacă vorbim despre miracole urbane și clădiri moderne, tehnologie, Dubai, Tokyo, New York, Chicago, Bangkok și altele, sunt la ani lumina departare de Bucuresti sau cluj. Daca comparam munții, carpatii sunt nimic fata de statiunile din alpi, muntii din tarile scandinave, podisul tibet, muntii stancosi. Comparand plajele, plaja din Romania e nisip din tava pisicii fata de plajele din Hawaii, bora bora, seychelles, bahamas, caraibe, thailanda, zanzibar, mauritius. Acelasi lucru daca este sa vorbim despre culoareai apei Marea Neagră vs Ocean din locatiile de mai sus? chiar si la noi in mediterana, Grecia are zone cu o apa superba! Daca vorbim despre lacuri, vecinii unguri au cel mai mare lac din EU, cu statiuni pe el ca la noi la mare. Daca vorbim de delta, este intr-adevar unica in europa, dar este putin in comparatie cu delta nilului! Acum sa iti zic ce chestii unice NU avem, in schimb: nu avem fiorduri, nu avem aurora boreala, nu avem parc vulcanic (nu vbim aici despre vulcanii noroiosi laughing ), nu avem junglă, nu avem desert cu dune de nisip, nu avem marele canion, padure tropicala, recif de corali, vulcani activi, ceva asemănător cu golful Ha Long, Vietnam, intelegi ideea. Singurul lucru care este special la noi in tara este delta dunarii, atat. In rest, din niciun punct de vedere nu ne putem considera o tara mai mult decat "nimic special". Sper ca te-am lamurit.

| MihaelaDart a răspuns (pentru Pnin):

Eu nu vizitez la ceea ce menționezi tu, cu părere de rău, ci centrul istoric al fiecărui oraș în parte. Constanta depinde cum o privești, pentru mine nu-i mort deloc, pentru că o vad cu alți ochi.
Mulțumesc pentru aprecieri!

| VictorJulien explică (pentru tonyc7):

"Jegosul" București e "jegos" din cauza oamenilor necivilizați si a primarilor hoți și fără cultură. Dacă Bucurestiul ar fi îngrijit ar fi o bijuterie, dar la câtă bataie de joc a mâncat în ultimii 80 de ani, ce pretenții să mai ai?

| VictorJulien explică (pentru suntserios):

Cu salariile din România, la ce preturi sunt la hotelurile de la noi, și calitatea lasă de dorit, în marea majoritate.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru tonyc7):

... pentru ca la ei pe litoral au investit la greu nemtii, de aia. Iar legat de Moldova si Albania... cred ca esti ironic. Daca nu, esti efectiv extrem de naiv. Asta ca sa nu zici ca te fac prxst.

| NunuNini a răspuns (pentru suntserios):

Apropo de Marele canion. Pe aici ai trecut:
https://www.google.ro/......57t/data=! 3m8! 1e1! 3m6! 1sAF1QipNHZVIeyKyiCwK-0BvAvmKeOpb572smdBoAa1uN! 2e10! 3e11! 6shttps:%2F%2Flh5.googleusercontent.com%2Fp%2FAF1QipNHZVIeyKyiCwK-0BvAvmKeOpb572smdBoAa1uN%3Dw203-h100-k-no-pi-0-ya322-ro0-fo100! 7i6656! 8i3328? hl=ro?
Sau pe aici:
https://www.google.ro/......31t/data=! 3m6! 1e1! 3m4! 1sqzlPiz4K1HAtTh9yverDkA! 2e0! 7i13312! 8i6656? hl=ro?
https://www.google.ro/......90t/data=! 3m8! 1e2! 3m6! 1sAF1QipM4r7MwH2ptB8roaPB0ER3hFnaMR2Uh15Y9KDuY! 2e10! 3e12! 6shttps:%2F%2Flh5.googleusercontent.com%2Fp%2FAF1QipM4r7MwH2ptB8roaPB0ER3hFnaMR2Uh15Y9KDuY%3Dw203-h152-k-no! 7i4032! 8i3024! 4m5! 3m4! 1s0x47494c88559f9ad7:0xa78ca23a5ec3af4a! 8m2! 3d46. 2986695! 4d23. 4504084? hl=ro
Asta stii unde este: https://www.google.ro/......90t/data=! 3m8! 1e2! 3m6! 1sAF1QipMIjnz1zaW1hvG40em-96nw6kbg78OnwFfG_YEA! 2e10! 3e12! 6shttps:%2F%2Flh5.googleusercontent.com%2Fp%2FAF1QipMIjnz1zaW1hvG40em-96nw6kbg78OnwFfG_YEA%3Dw203-h152-k-no! 7i4608! 8i3456! 4m5! 3m4! 1s0x47494c91d4d32921:0xd0d8f404913cd0ce! 8m2! 3d46. 2891152! 4d23. 4457497? hl=ro?