Întrebare recomandată | al3exyo a întrebat:

Peste o saptamana o sa zbor pentru prima oara cu avionul cu wizzair mai preci, puteti sa mi dati si mie sfaturi? ( 1 cum e, 2 ce trebuie sa fac, sa nu fac, 3 am inteles ca am voie bagaj de mana de max 10 kg, ce fel de bagaj sa iau, un rucsac? etc tot ce tine de primul zbor. va rog mersi funda happy

Răspuns Câştigător
| ELU a răspuns:

Nu este mare lucru.Mare parte din zbor nici nu simti mare lucru.Doar atunci cand decolezi si aterizezi iti dai seama ca esti in aer, in rest este constant.Cu ce trebuie sa faci si ce nu pai iti zice personalul la momentul potrivit,dar in mare,cand se decoleaza sau se aterizeaza nu trebuie sa te plimbi, ci sa stai jos si sa ai centura de siguranta, si tot atunci trebuie sa inghizi telefonul si aparatele electronice...Din cate stiu cam astea sunt, dar nu iti face griji, ca in avion te anunta ce trebuie sa faci.In timpul zborului poti face cam ce vrei, adica sa vorbesti la telefon, sa te uiti la filme, sa te joci, poti sa te plimbi prin avion etc etc.Da, normal ca ai voie cu bagaj de mana.Acolo iti tii telefonul,tableta etc etc,pastile, carti, bani, acte si lucruri de care poti avea nevoie in acel moment sau in aeroport, pentru ca se poate intampla ca bagajul sa nu ajunga sau sa intarzie. Cam atat ar fi de spus si distractie placuta happy.

| al3exyo explică (pentru ELU):

De plecat plec cu masina si ma intorc cu avionul si bagaj nu vreau sa platesc, De aceea il am decat pe cel de mana cu greutate maxima de 10 kg si dimensiuni 42x32x25 care este gratis in care o sa mi iau hainele de schimb. eu am un rucsac de laptop mai mare care ll-am masurat si are 44x34x22 si nu stiu daca sa il iau sau sa caut o alta geanta mai mica. aparat foto am voie?

| Saddelyx a răspuns (pentru al3exyo):

Normal ca ai voie cu aparat.De geanta nu stiu ce sa zic.cum crezi...

| 7Dany a răspuns (pentru al3exyo):

Uita-te la ei pe site ca gasesti toate detaliile si sunt in limba romana. Dimensiunile permise, lucruri interzise in avion etc. Zbor placut!

7 răspunsuri:
| LolaLollita a răspuns:

Nu e asa infricosator sa zbori cu avionul. Eu am zburat si cu aceasta firma. Cum a fost? Mie mi-a placut, daca prinzi vremea frumoasa poti avea parte de imagini superbe pe geam (sa prinzi si loc la geam). Bine, locurile vor fi scrise pe bilet, deci cum ai noroc.
In legatura cu bagajul de mana, nu mai stiu exact greutatea permisa, eu am avut un rucsac. Totusi, tinand cont ca este bagaj de mana si nu de cala, sunt lucruri pe care ti-e interzis sa le transporti astfel: obiecte ascutite (gen foarfecuta de unghii), lichide (parca se puteau transporta cosmetice, insa o anumita cantitate, in sticlute speciale), substante inflamabile, etc. Eu mi-am mutat pana si rujul in bagajul de calahappy In legatura cu alimentele, sa stii ca am avut a doua oara ghiozdanul plin de dulciuri, jeleuri, ciocolata, cafea etc. si nu am avut probleme. Chiar am si consumat pe avion din jeleuri.
Ce trebuie sa faci si ce nu, iti vor spune stewardezele. Iti vor explica cum se prinde centura, ce ar trebui facut in cazul unor probleme, unde sunt iesire de siguranta, etc. De asemenea, iti vor spune sa iti inchizi telefonul. Eu una folosesc la profilul telefonului fie modul "avion", fie "deconectat", astfel nu il inchid, insa nu e conectat la retea, ma pot juca, asculta muzica si face poze.
De asemenea, as mai mentiona ceva legat de punctul de verificare. Eu a trebuit sa-mi scot si pantofii o data, deoarece tot scotea bip-uri aparatul acela. Asadar, vezi ce accesorii iti iei.
Sa ai parte de un zbor placut! happy

| TravisForest a răspuns:

Buna! Am zburat si eu cu avionul Wizzair de 3 ori. Prima oara mi-a fost frica, am avut chiar si emotii. Dar dupa cateva minute, cand avionul era deja sus, incet incet mi-a trecut si mi-e frica. Nu mai stiu exact daca trebuie sa aiba bagajul de mana maxim 10 kg, dar un rucsac ar fi bun!
Sper sa iti placa zborul!

Travis.

| idealman a răspuns:

Bagajul de mana este de max 8 kg, dar daca depaseste 2-3 kg nu e nici o problema. Poti folosi rucsac sau troler de 51 cm.Nu ai voie cu lichide,sticle,obiecte ascutite, alimente, arme, spray, substante inflamabile etc. Zbor placut!

| ELU a răspuns:

As recomanda sa iti iei apa la tine. eu nu am luat la primul zbor si am zis ca mor de sete pana la aterizare desi o fost un drum de vreo 3 ore