| gabranty a întrebat:

Plecam in septembrie, in vacanta la Paris, 8 zile. Ce nu trebuie sa ratam, avand si un baiat de 12 ani? In afara de Turnul Eiffel, Louvru, Versailles, Disney Land, Champs Elysee, Sacre Coeur? Din pacate, nu am invatat franceza la scoala, ne vom descurca cu limba engleza?
Va multumesc.

Răspuns Câştigător
daniela
| daniela a răspuns:

Am fost si eu anul trecut cu fata mea de 16 ani. A fost foarte incantata de muzeul Orsay - dupa mine contine cea mai buna colectie de picturi La etajul treisunt pictorii imprseionisti Monet, Renoir, Cezanne, Pissaro, Sisle şi Degas, precum si celebre tablouri ale lui Gaugain, Matisse, Van Goh, Toulouse Lautrec. Apoi sa nu uitam de frumoasele vitralii de la Sainte - Chapelle, o plimbare prin jardin de Luxemburg, si o vizita prin minunatul cartier Defense (cred ca acesta-l va impresiona cel mai mult pe baiat). Nu uitati ca originalul faimosei Statui a Libertatii din New York se afla tot in Paris.
Da va puteti descurca bine cu engleza in Paris

3 răspunsuri:
| leluc a răspuns:

Cand aveam 12 ani am fost si eu cu mama in Franta. Pe langa toate cele enumerate de tine am fost si la Futuroscop, un parc aproape de Poitiers, 1h de mers cu TGV-ul din Paris. Mi-a placut mai mult decat la Disney. Ai aici situl acestui parc http://uk.futuroscope.com/ si garantia mea ca nici unul din voi nu se va plictisi acolo, mai mult, arhitectura cladirilor este uimitoare.

| J7anine a răspuns:

Pana in septembrie mai ai timp sa-ti procuri un ghid de conversatie pentru franceza - la urma urmei romana deja iti ofera baza lb.romanice...iar francezii sunt f nationalisti, chiar daca stiu engleza, refuza sa vorbeasca happy! ar fi si pentru voi frumos sa stalciti macar niste cuvinte .la Paris!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Saint Chapele neaparat, este in curtea Palatului de Justitie, in apropiere de Catedrala Notre Dame. Din fata Turnului Eiffel, poti sa iei pentru inceput un bus turistic si sa faci traseul, apoi o sa iti dai seama unde trebuie sa mergi si ce ti-ar placea sa vizitezi.