| UnNumeScurt a întrebat:

Poate cineva să mă ajute cu un hotel sau cazare ceva în Tecuci unde să mă pot caza dacă am 17 ani? Am cautat și am găsit unul Kristal dar nu am voie fără părinți, dau fundă va rog!

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Atunci ce cauti acolo, neinsotit de parinti?
Oricum, asta era curiozitatea mea, ca cei de la hotel nu te vor intreba ce cauti acolo, dar te vor intreba cu siguranta,, unde-ti sunt parintii sau tuturele legal, care trebuie sa te insoteasca in acel hotel.

Din pacate, nu toti papagalii dupa acest forum, precum userul "sunt serios" stiu a raspunde la intrebarea asta.
Nu ma inghite pe mine, dar asta nu-l indreptateste sa-ti raspunda tie in dodii, dezinformandu-te, ca nu-ti face un bine, dimpotriva.
Ca sa te convingi, suna la acel hotel si spune-le varsta adevarata, intrebandu-i ce conditii trebuei sa indeplinesti, ca sa poti fii primit in cazare acolo, singur.

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La hotel sau motel, nu te poti caza, asta iti spun cu certitudine, pentru ca esti minor si este interzis minorilor.
In cazul asta ori stai acasa, ori umblii cu unul din parinti.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Legea e clara: n-ai voie. Nu-si risca ei licenta pentru tine ca n-ai fi fiul lui Tutankamon! Incearca sa gaseti cazare la o casa. Cat is de saraci aia din Tecuci oricine te poate caza.

| UnNumeScurt explică (pentru Violleta2022):

Și poate să îmi facă un prieten de 18 ani cazarea?

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru UnNumeScurt):

Nu pentru ca la cazare iti va cere cartea de identitate!

| UnNumeScurt explică (pentru Salontanul):

Păi și părintele de ce ar putea dar un prieten major nu?

| Violleta2022 a răspuns (pentru UnNumeScurt):

Da, prietenul tau de 18 ani poate sa ia camara doar pentru el.
Oricum tu vei fii legitimat cand intri in hotel si daca nu esti insotit de unul din parinti, care-s tutorii tai legali, nu vei fii primit in hotel.

| Violleta2022 a răspuns (pentru UnNumeScurt):

Parintele este TUTORELE tau legal, pe cand prietenul tau, este un nimeni (legal vorbind).

| Violleta2022 a răspuns:

Nu pot sa inteleg, ce cauti tu la hotel, la 17 ani, singur?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Niciun hotel care se respecta si e cat de cat decent nu cazeaza minori neisotiti. Daca e cineva de 18 ani cu tine cel mai probabil va putea o camera dubla in care sa stai si tu.

Nu asculta de dramatizari de genu te da afara din hotel si te legitimeaza la usa marca Ioneasca1001. Rolul ei pe TPU e sa dezinformeze si sa provoace drame de genul ce cauti tu afara din casa la 17 ani si de ce vrei tu la hotel si hotelul e ca un aeroport ceva mai complicat.

| UnNumeScurt explică (pentru Violleta2022):

Păi nu am unde sta peste noapte că nu sunt de acolo

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru UnNumeScurt):

Nici daca ti-ar lua parintele camera nu ai putea merge singur. Ar trebui sa fie si parintele major cu tine.

| UnNumeScurt explică (pentru Violleta2022):

Din toate raspunsurile doar al tau m-a ajutat, am sunat si m-au informat ca e ok sa ma cazez daca am 17 ani dar cu buletin. Raspunsul tau in ciuda celorlalte negative a avut dreptate =). Zi buna