| Daianaa15 a întrebat:

Pot sa calatoresc cu avionul pana in Anglia daca sunt minora? Va rog detalii happy Multumesc anticipat.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti, cu o declaratie data de ambii parinti, autentificata de un notar public, prin care acestia isi dau acordul sa pleci in strainatate si indica drept insotitor personalul de bord de pe avion (numele companiei aviatice). Iti mai trebuie cartea de identitate sau pasaport. In acest sens sunt prevederile art. 30 din L. 248/2005, privind libera circulatie in strainatate, cu md. ulterioare. Numai bine!

| remusinho a răspuns:

Poti iesi din tara doar insotita de o persoana majora.
Daca nu esti insotita de parinti, ai nevoie de acordul lor(al ambilor parinti) legalizat la notar.
Daca pleci cu parintii, ai nevoie doar de buletin si pasaport.

| Wait4Nothing a răspuns:

Poti daca ai acordul parintilor, pasaport si buletin, cred.