| DJyAlex a întrebat:

Pot sa zbor singur? Am 17 ani si cineva ma va aștepta in aeroport cu procura.

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

La 17 ani poți zbura neînsoțit cu orice companie aeriană, pe orice destinație. Nici măcar nu trebuie să fii așteptat la aeroport.
Iar de DECLARAȚIE notarială (nu procură) ai nevoie NUMAI dacă vrei să IEȘI din România. Iar acea declarație trebuie s-o prezinți tu la PCTF, lângă un pașaport sau o C.I. valabile.

| DJyAlex explică (pentru mihai69):

Da vreau sa ies din Romania. Si daca am acea declaratie notariala o pot face linistit nu?

| mihai69 a răspuns (pentru DJyAlex):

Desigur.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cate stiu eu ai nevoie de pasaport si de procura de la ambii parinti (o declaratie cum ca te lasa sa iesi din tara neinsotit chiar daca nu ai 18 ani).

| elcosmin a răspuns:

Daca e in Romania da, dar in afara ai nevoie neaparat de declaratie, si nu stiu sigur daca si de pasaport. Declaratia costa in jur de 25-30 de lei de parinte. Succes