| melelhilen54 a întrebat:

Poti cumpara un bilet de tren ca un elev,dar fara carnet de elev?
Daca platesti, te lasa fara carnet? Nu am mai fost cu trenul niciodata

Răspuns Câştigător
| Sophieka a răspuns:

Buna

Carnetul de elev trebuie sa il prezinti la ghiseu pentru a demonstra ca esti elev si atunci ai dreptul sa beneficiezi de reducere de bilet, insa daca nu ai carnetul de elev din nefericire, ai sanse mici sa se ingaduie vanzatoarea sa iti faca reducere, deci s-ar putea sa trebuiasca sa achiti bilet intreg adica bilet de adult.

Daca mergi singur/a cu trenul, nu te imprietenii cu oamenii, nu le oferii informatii personale despre tine, despre viata ta, familia ta, la cine mergi... Poti raspunde ca mergi la bunici sau altceva.
In general pe tren oamenii sunt bagatori in seama, si incearca sa te ia in vorba si sa iti puna intrebari.

De asemenea pe tren mai sunt si multi dubiosi, multi care se ocupa cu lucruri necurate.
De asemenea, sunt multi care vin sa ceara bani cu minciuni si acte false precum are un copil bolnav de o boala sau alte vrajeli.
Nu da bani nimanui si nu intra in discutii.

Calatorie placuta!

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca nu ai carnet de elev, cu ce dovedesti ca esti elev? Doar pe ochi frumosi?

| melelhilen54 explică (pentru darrio2007):

Am formulat intrebarea gresit, voiam sa aflu daca tot il poti cumpara chiar daca nu ai un carnet de elev

| darrio2007 a răspuns (pentru melelhilen54):

Poti, la pret intreg.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti cumpara bilet de tren pentru elev, atata vreme cat nu prezinti carnetul de elev, sa dovedesti ca esti elev.

| sierra1 a răspuns:

N-ai zis: cumperi cu reducere?

| Vântulalb a răspuns:

Daca nu prezinti carnetul de elev, platesti biletul intreg. Ca un adult.

| melelhilen54 explică (pentru Vântulalb):

Asta voiam sa vad, multumesc