| Cristescu_Vlad_1976 a întrebat:

Prin ce este cunoscuta Austria?

Răspuns Câştigător
| Danzell a răspuns:

AUSTRIA e cunoscuta datorita muntilor, e una dintre principalele tari de turism montan

Sigmund Freud

Porche, ferdinand porche, s-a nascut in Austria

Christian Doppler.
Arnold Swartzenegger
Mozart
Beethoven
Shubert
palatul schonbrunn

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Statiuni de sky

| XxTerrorxX2 a răspuns:

Prin istoria ei incredibila.

| danielut a răspuns:

Conchita

| Mikoyan a răspuns:

Adolf Hitler

| snake2015 a răspuns:

Uite : Austria (în germană Sunet Österreich, pronunție în germană: /ˈøːstɐˌʁaɪç/), oficial Republica Austria (în germană Republik Österreich), este o țară fără ieșire la mare, populată de circa 8, 47 milioane de locuitori[1] aflată în Europa Centrală. Ea se învecinează cu Cehia și Germania la nord, Ungaria și Slovacia la est, Slovenia și Italia la sud, și Elveția și Liechtenstein la vest. Teritoriul Austriei acoperă 83.879 km² și are o climă temperată și alpină. Relieful Austriei este predominant muntos datorită prezenței Alpilor; doar 32% din suprafața țării se află sub 500 m altitudine, iar cel mai înalt punct al său se află la 3.798 m.[2] Majoritatea populației vorbește dialecte locale austro-bavareze ale limbii germane, ca limbă maternă,[3] iar germana standard este limba oficială a țării.[4] Alte limbi oficiale la nivel local sunt croata și maghiara în Burgenland și slovena în Carintia.[2]

Originile Austriei moderne datează din vremea dinastiei de Habsburg când marea majoritate a țării făcea parte din Sfântul Imperiu Roman. În secolele al XVII-lea și al XVIII-lea, Austria a devenit una din marile puteri ale Europei și, ca urmare a încoronării lui Napoleon I ca împărat al francezilor, Imperiul Austriac a fost proclamat oficial în 1804. În 1867, Imperiul Austriac a fost transformat în Austro-Ungaria.

După prăbușirea Imperiului Austro-Ungar în 1918 și sfârșitul Primului Război Mondial, Austria a adoptat și a utilizat numele de Republica Austria Germană („Deutschösterreich", ulterior „Österreich") într-o tentativă de unire cu Germania, dar aceasta a fost interzisă prin tratatul de la Saint Germain. Prima republică austriacă a fost instituită în 1919. În 1938, prin Anschluss, Austria a fost ocupată și anexată de Germania Nazistă.[5] Această situație a durat până după sfârșitul celui de al Doilea Război Mondial în 1945, după care Germania Nazistă a fost ocupată de Aliați și fosta constituție democratică a Austriei a fost restaurată. În 1955, Tratatul de Stat al Austriei a reînființat Austria ca stat suveran, punând capăt ocupației. În același an, parlamentul Austriei a dat declarația de neutralitate, prin care țara a primit statut de neutralitate permanentă.

Astăzi, Austria este o democrație reprezentativă parlamentară, formată din nouă landuri federale.[2][6] Capitala și cel mai mare oraș, cu o populație de peste 1, 7 milioane de locuitori, este Viena.[2][7] Austria este una dintre cele mai bogate țări ale lumii, cu un PIB pe cap de locuitor de 48.350 de dolari (2011). Țara a dezvoltat un standard de viață ridicat și în 2011 s-a clasat pe locul 19 în lume după Indexul Dezvoltării Umane. Austria este membră a ONU din 1955, [8] a aderat la Uniunea Europeană în 1995, [2] și este membru fondator al OECD.[9] Austria a semnat în 1995 Acordul Schengen,[10] și a adoptat moneda unică europeană, Euro, în 1999.

| Danzell a răspuns (pentru snake2015):

Sa mori tu ca ai dat copy paste din wikipedia...

| snake2015 a răspuns (pentru Danzell):

Ceva impotriva? Vezi ai stiut si tu te-ai uitat in wikipedia!

| Danzell a răspuns (pentru snake2015):

Nu trebuie sa ma uit pe wikipedia sa imi dau seama ca e luat de pe wikipedia. textul are numere in paranteze drepte care sunt de fapt link-urile catre referintele textului.

iar ce am spus eu consider ca sunt cunostinte de baza pentru care nu ai nevoie de wikipedia. in fond cine nu a auzit de Mozart sau Beethoven. ca sa nu mai zic de Swartzenegger. sau de muntii elvetieni.

| mihai69 a răspuns (pentru Danzell):

Și ce au munții elvețieni cu Austria?!?
On topic: de ce să nu ce gândim și la defunctul imperiu austro-ungar care a asuprit o importantă parte a României?
Sau la valsurile vieneze? La Opera din Viena, la povestea frumoasă a familiei din Salzburg ce a inspirat filmul „Sunetul Muzicii"? etc.

| Danzell a răspuns (pentru mihai69):

Pardon austrieci. nu vedeam nici eu legatura xD

| Cristescu_Vlad_1976 explică:

Vreau sa spun,, Prin ce este reprezantata Austria'', adica prin partii de schi si mai ce?