| hashe86 a întrebat:

Romania e superba! din pacate nu stim sa o pretuim la adevarata ei valoare!
Sfarsitul acesta de saptamana m-am incumetat la o drumetie spre un loc de care nu auzisem pana atunci:Parcul natural Gradistea-Cioclovina, Hunedoara. e o zona de o frumusete aparte unde padurile seculare ascund sub frunzisul lor poteci ce duc spre cetatile dacice aflate pe culmea muntelui.Trasee sinuoase, din fericire marcate, profita de fiecare strop de nergie din trupul tau insa te rasplatesc intreit cu privelisti nemaipomenite si cu placutul sentiment de a calca in aceleasi locuri unde acum 2000 stramosii nostri ne pregateau viitorul. totul extraordinar pana acum dar(mereu exista un DAR), noi romanii nu stim sa exploatam aceste comori.trasele intr-adevar erau marcate, cum spuneam, insa habar nu aveai cat va dura acel traseu, pentru ce calatorie trebuie sa te pregatesti inca de la baza. mai rau, spre unele vestigii nu era niciun indicator, noroc cu hartile pregatite de acasa(si acele cu greu gasite). si dupa ce ai parcurs un drum de cateva zeci de minute, pe un urcus pronuntat sperand ca in capat sa descoperi superba pestera sau cetate promisa, aveai sa fii lovit de sentimentul ca...ai luat teapa si te uitai peste tot in jur dupa "camera ascunsa". acolo nu era nimic, sau nimic din ce te asteptai, sau nu stiai incotro sa o apuci ca sa gasesti comoara ravnita inca de la baza muntelui.
si e mare pacat! ca ne e greu sa facem putina ordine in lucruri.
insa experienta de a fii convietuit cu natura, sa dormi la adapostul padurii, in susurul raului, sa te infrupti din fructele oferite cu atat generozitate de ea, a meritat pe deplin si a spalat indignarea si revolta resimtita in situatiile de mai sus.
daca ati avut rabdare sa cititi pana aici va cer scuze ca mi-am permis sa ocup spatiu pe acest site doar pentru a-mi exprima eu niste sentimente.
Cu multa caldura va recomand aceasta zona: http://gradistea.ning.com/
insa doar iubitorilor de natura si celor care prefra turismul "la pas", brut, de o frumusete salbatica.
ca sa fie si o intrebare:
de ce oare nu reusim sa ne ingrijim si sa ne bucuram la maximum de frumusetile oferite de acest taram?

Răspuns Câştigător
| turist a răspuns:

Eu am fost in delta anul acesta... e super... dar peste tot gasesti urma "civilizatiei"sad
Nici in Bucegi n-a fost mai altfel... Dar daca faci abstractie de aceste urme, ai parte de privelisti ca-n filme... pacat ca multi nu stiu aprecia ceea ce ofera tara asta!

4 răspunsuri:
| cristi27 a răspuns:

Eu sunt din hunedoara si stiu locul bine, daca ai avea ocazia sa mergi si in parcul national retezat, este o zona si mai super, romania este o tara minunata, dar noi nu stim sa avem grija de locurile frumoase, sa le pretuim si sa le punem in valoare...pacat

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Iti recomand un site pe care poti pune toate povestile astea. Un grup de fapt. http://groups.yahoo.com/group/aventura_la_munte/

| kathessa a răspuns:

La scara macro raspunsul e simplu: ce interes sa aiba conducatorii acestei tari sa aloce bani pentru turism. La scara micro e si mai simplu: sintem lipsiti de bun simt, nu ne pasa, aruncam gunoaie peste tot; mergem sa ne facem concedii in Turcia, Bulgaria si Grecia si habar nu avem sa pronuntam numele unei rezervatii din tara noastra.

daniela
| daniela a răspuns:

Pentru ca in primul rand nu avem infrastructura (de la bucuresti la hunedoara facem o zi) si apoi nu stim sa ne promovam tara