RaduCiocan
| RaduCiocan a întrebat:

Sa presupunem ca ai vrea sa calatoresti cativa ani in jurul lumii. Data fiind pozitia de fata, o pozitie putin peste medie ca nivel intelectual social sau economic, adica om obisnuit, si ai vrea sa pleci sa zicem peste 3-6 luni. Pe o scara de la 1 la 10 cat de greu ti se pare asta de realizat?

(mi-ar place sa vad raspunsuri cat mai argumentate si detaliatewinking
- as fi interesat sa stiu cat de greu este sa lasi familia/prietenii/jobul/etc de-o parte, cat de greu ar fi sa gasesti o solutie creativa sa poti face asta, sau alte motive si retineri care te-ar impiedica sau ce te-ar motiva)

Răspuns Câştigător
| andryka a răspuns:

Pe o scara de la 1 la 10. mi-as da 8-9 ( in ceea ce priveste ambitia de a reusi). De obicei, cand imi doresc ceva, obisnuiesc sa muncesc mult pentru a obtine, si in mare parte obtin.
Pe de alta parte... daca vorbim despre familie, parinti, prieteni, iubit,... scoala tongue... mi-as da 1! Nu as putea trai ani de zile departe de ei. Cel putin o parte din ei ar trebui sa ma insoteasca pentru a putea face aceasta calatorie de cativa ani.
Mai e un factor. romania... ma simt acasa doar aici. Nu imi doresc sa plec sau sa lucrez altundeva. mi-as dori sa fac anumite specilizari afara, dar mai apoi sa revin in tara. Imi doresc sa ma specializez pentru a aduce ceva bun in tara, nu vreau sa plec.
Consider ca prima data, ar trebui sa fac o excursie de cativa ani in romania ( pentru ca este si aici ce vedea ). Si cum spunea Jean Claude Izzo despre Marseille, asa spun si eu despre Romania "Nu sunt sovin, sunt roman " tonguetongue

(desigur ca n-am mentionat aspectul cel mai important : sunt minora, nu pot parasi tara fara un adult tongue )

11 răspunsuri:
| leluc a răspuns:

Cred ca as incerca sa-mi reprim aceasta dorinta daca as avea un sot si copii. Nu as putea pleca nicaieri, sa pierd cativa ani din evolutia copiilor mei sau din caldura caminului. Nu i-as putea abandona, pentru ca-mi lipseste acel egoism.

Daca atunci cand ai zis familie te-ai referit doar la rude si parinti, atunci as pleca fara sa ma gandesc prea mult, pentru ca jobul este usor de inlocuit, prietenii si familia ii voi gasi unde i-am lasat pentru ca sunt oameni care "dureaza".

| loredanarotariu a răspuns:

Cred ca singura problema ar fi angajamentele financiare catre banca "x" care mi-a finantat partial achizitiile materiale. Nu cred ca as reusi sa gasesc in scurt timp resursele financiare pentru a scapa din robia bancii. happy
O aventura nu mi-o imaginez decat cu sotul meu, astfel ca sacrificiul familiei in acest moment nu ar fi o problema (parintii ar intelege cu siguranta).
Pe o scara de 1 la 10 voi nota cu 7 probabilitatea de a reusi sa plec in lume intr-un termen de 3-6 luni de la data deciziei.

| Alexandrinaa a răspuns:

Nietzsche spune ca exista oameni cu vointa slaba (sclavii) si cu vointa puternica (stapanii). Eu VREAU sa fac CEVA. Atata vreme cat nu am alte obligatii care sa ma retina in tara, fapt pentru care plecarea mea ar fi un lucru ilegal, consider ca as putea pleca pe o perioada mai mare de timp, chiar si pentru cativa ani, DOAR pentru un motiv foarte bine intemeiat, doar daca as avea incredere deplina ca ceea ce fac va fi deosebit, imi va ajuta familia, poporul, daca ceea ce voi aduce sau voi dobandi va fi intr-adevar benefic: deci aceste lucruri sa le stiu CLAR dinainte. Daca nu sunt sigura pe mine, nu iau decizia aceea. Desigur, pentru a ajunge la scopul propus, ar fi bine ca mijloacele sa fie demne si morale, nu altfel, desigur. Desi Kant spunea ca decat cu mijloace bune spre un scop rau, mai bine mijloace rele pentru un scop bun. happy Exact ca plecarea ilegala din tara a unor intelectuali pe perioada comunistahappy, ca exemplu. Astfel, as nota cu indrazneala 2, pentru ca sunt o fire aventuroasa si doresc sa fac totul BINE, chiar daca uneori imi aglomerez programul laughing si nu apuc sa invat sa conduc! tongue

RaduCiocan
| RaduCiocan explică:

@leluc: in prima faza din punctul de vedere al familiei asa am gandit si eu. Pana am dat de chestia asta:
http://poraquiporalla.com/Pages/a0_Page_index_roumain.html
Am ramas efectiv mut. Daca as mai fi copil odata si as fi copilul lor, cred ca as avea cea mai fericita si interesanta copilari ever :)
La asta m-am referit cand am zis de solutii creative.

| leluc a răspuns:

@selfhelp ha happy da...nu pot decat sa fiu de acord.
In rest as putea sa folosesc drept scuza faptul ca sunt de la 9 la birou cu ochii in calculator si imi mai scapa detaliile intrebarii (la fel cum am uitat sa dau o nota 1-10 happy ).

regis
| regis a răspuns:

10+. Mi-as dori sa calatoresc in jurul lumii, ba chiar visam uneori ca imi voi lua la un moment dat un tir pe care sa il amenajez ca pe o locuinta mobila si sa bat toate drumurile posibile.
Daca ar fi fost putin sub 10, as fi plecat deja intr-o astfel de aventura. Imi este imposibil insa sa renunt la familie, prieteni, job si nu am gasit nici o solutie de compromis care sa ma determine sa fac asta.

| psiholoaga a răspuns:

Daca as avea banii necesari, as pleca. Asta mi se pare singurul impediment; in rest, dorinta o am si vad acest lucru ca pe o oportunitate foarte mare de a ma dezvolta. Asa stand lucrurile, cred ca familia si prietenii mi-ar respecta dorinta. Jobul, probabil ca nu m-ar astepta, dar asta nu e grav, nu sunt legata de un job. In ceea ce priveste banii, singura solutie ar fi sa imprumut de la o banca, altfel nu stiu cum as putea castiga suficient ca sa imi permit excursia. Desigur, cand mi se termina, ma mai angajez pe unde ajung sa imi scot banii de benzina pana in tara urmatoare. As pleca dupa ce imi iau o rulota, micuta, ca nu o sa stau prea mult in ea si sa nu platesc parcarea. Cat de greu mi-ar fi acum sa realizez acest lucru? Cam 9. Deci, foarte, dar nu imposibil daca chiar as dori asta.

eileen
| eileen a răspuns:

Hmm, sa spunem ca as strange banii necesari biletului de avion dus macar pana in State, pentru ca viza deja o am si acolo mi-as cauta ceva de lucru. Mi-as da un 5 pentru ca nu sunt locuri de munca pentru minehee hee nu sunt nici pentru ei. Dar in Italia am pile, asadar un 10 pentru loc de munca si adaptare, pot sa stau si un an acolo, am mai stat eu. Familia as lua-o in vacante, de ce nu?

daniela
| daniela a răspuns:

OOOOOOOOOO daca as putea as pleca si maine sa vad lumea, chiar si pe jos dar sunt cateva lucruri importante care ma impiedica sa fac asta :
1. Familia - am un copil de 17 ani care abia acum incepe sa dea piept cu viata si nu cred ca e momentul sa-l las de izbeliste si sa nu-mi pese de el
2. partea financiara - pentru o asemenea escapada iti trebuiesc fonduri si deaorece nu posed cred ca e nevoie de sponsori. Aici alta mare problema... pentru ca cine ar avea interes sa sponsorizeze un noname sa faca asa ceva, ar avea oare cineva ceva de castigat din asta?
3.Am deja o varsta iar la intoarcere nu cred ca cineva ar mai avea nevoie de cunostiintele mele si...
Dar daca as mosteni o suma fabuloasa as pleca si te-as lua si pe tine... ca dar din dar se face rai

| bunica a răspuns:

ia-ti lumea-n cap.

| omfericit a răspuns:

10+
Se poate realiza foarte usor acum, mai ales daca esti creativ;)
ca si altii: http://soultravelers3.com

si prin canale de genul acesta: http://couchsurfing.com
si multe altele

Eu stiu ca as putea sa plec si voi pleca sa vad lumea cea mare, dar NU de unul singur.
Deocamdata eu nu vreau sa plec, am prea multa treaba de facut pe aici. :)