| Alexutzu28 a întrebat:

Salut am 14 ani si buletin.Ca sa ies din tara imi trebuie buletin sau pasaport?
Voi merge intr-o excursie in Austria cu scoala.

17 răspunsuri:
| Duucu a răspuns:

Pașaport nu trebuie căt timp rămăi în UE, doar buletin și acord de la părinți.

| pietrean a răspuns:

Austria face parte din UE, din 1995.Prin urmare,poti merge in excursie fara pasaport, poti trece granita doar cu buletinul.Dar iti trebuie o procura de la notar, prin care parintii, isi dau acceptul sa mergi cu profesorul, insotitorul in acea excursie. Si el trebuie sa semneze.Probabil,o sa se faca o singura hartie.
Daca ai merge cu parintii,intr-o tara care face parte din UE,nu ai nevoie decat de buletin. Daca ai merge cu altcineva, ti-ar trebui aceeasi procura, semnata de parinti si de catre cel care te insoteste.
Daca ai merge in-tr-o tara, care nu face parte din UE, iti trebuie buletin.Si buletin+procura, daca te insoteste un strain.
Vacanta si distractie placuta!

| mihai69 a răspuns (pentru pietrean):

Mai citește...

| pietrean a răspuns (pentru mihai69):

Cu toate ca stiam din propria experienta, am mai citit o data si se pare, ca am DREPTATE:un copil care are 14 ani impliniti(cazul nostru),poate trece granita, intr-o tara care face parte din UE, doar cu buletinul+procura de la notar, daca este insotit de catre altcineva, decat parintii biologici(care se legitimeaza tot cu CI)! Legea 248/2005
Copii sub 14 ani, trec granita cu pasaport.
Am fost in Bulgaria cu nepoata, in mai multe randuri, de cand avea 14 ani(din 2010), avea CI si a mai trebuit sa luam procura semnata la notar, de catre noi bunicii si parintii ei.Din aceasta cauza, stiam sigur!
Ia mai citeste si tu, atent!

| mihai69 a răspuns (pentru pietrean):

Recunosc - am greșit. Am confundat cu situația care era valabilă pentru. noi înainte să intrăm în UE.
Așa e - un minor POATE ieși din țară cu CI valabil spre o țară membră UE.

| pietrean a răspuns (pentru mihai69):

Si ma mai pui sa si citesc! Of, voi astia tineri(cu toate ca am impresia ca nu prea mai esti chiar"verde"), cum ne faceti sa nu mai fim siguri pe deciziile si cunostintele noastre!
Faptul ca ai recunoscut ca ai gresit, arata totusi ca esti o persoana educata!
O seara buna!

| pietrean a răspuns:

Dupa lungi discutii si contraziceri,vad ca eu am dreptate,asa cum am afirmat de la inceput!
Asa ca,daca ai CI(buletin),poti sa treci granita cu el,plus cum se decide(procura comuna,cred), cand este vorba de grupuri.Dar parintii, sigur trebuie sa-si dea consimtamantul, in fata unui notar, impreuna cu persoana care va insoteste.
Petrecere frumoasa!

| IonutGaby a răspuns:

Ai nevoie de pasaport si minorii au nevoie de acordul parintilor pentru a parasi tara.

| pietrean a răspuns (pentru IonutGaby):

Gresit(pe jumatate)! Nu are nevoie de pasaport.

| Sp33dyt a răspuns:

Sub 18 ani ai nevoie de pasaport si acordul parintilor pentru a iesi din tara

| pietrean a răspuns (pentru Sp33dyt):

Gresit(pe jumatate)! Nu este nevoie de pasaport.

| ZambetDeGheata a răspuns:

Pentru a merge in Austria ai nevoie de buletin si trebuie sa mergi cu ambii parinti

| FoarteTareFrate a răspuns:

Eu am plecat in Londra, doar pasaport si acordul parintilor, tatalui/mamei BIOLOGICI happy.

| pietrean a răspuns (pentru FoarteTareFrate):

Gresit! Anglia face parte din UE.

| Andreyok a răspuns:

In tarile U.E. doar buletin si procura de la parinti. Austria e tara U.E. Se poate doar cu buletin. Eu am fost in Italia si Polonia doar cu buletin.

| mobila2021 a răspuns:

Te descurci

| daciansteaua a răspuns:

Daca mergi in uniunea europeana ai nevoie de buletin si imputernicire de la parinti