| Cristian0eTc a întrebat:

Salut, am 15 ani si sunt minor, vreau sa plec din tara la o anumita persoana pe timp de 3 ani in SUA, sa stau la ei si sa fac liceul...
Intrebari:
Ce fel de viza imi trebuie, pentru a sta legal?
Trebuie sa am procura de la parinti, ca plec cu un insotitor, dar daca nu e posibil ce pot sa fac (nu poate merge inca o persoana insotitoare cu mine)?
Cind ajung de ex: acolo, ma gaseste cineva din rude la aeroport si totusi, o sa ma poata da la vreo scoala, sa imi fac studiile, apoi universitate?
Funda=100%

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai nevoie de o viza de studii.
Pentru a pleca ai nevoie de o declaratie notariala a ambilor parinti si de un insotitor major, poate fi si personalul de bord de pe avion.
Ca sa afli conditiile de acolo va trebui sa intrebi rudele domiciliate in SUA, ei se pot interesa la scoala ce va trebui s-o urmezi.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Ai nevoie de mai multe, cel mai bine incearca la ambasada

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
La 15 ani nu știam că poți fi și major!
În consecință, visezi cu ochii deschiși.
În SUA nu se ajunge în doi timpi și trei mișcări.
Pa, pa.