| VladUtzel a întrebat:

Am 17 si vreau sa merg in Ungaria in Szeged si vreau sa stiu daca mai am nevoie de altceva in afara de buletin.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai nevoie de carte de identitate (nu buletin, de altfel buletine nu se mai fac din 1995), declaratia notariala a ambilor parinti (daca nu mergi cu ambii) sau a unuia daca mergi cu celalalt si un insotitor major fara cazier judiciar.
Nu obtii tu declaratia, trebuie sa mearga ambii parinti la un notar public.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Un insotitor major si declaratie de la ambii parinti ca te lasa sa parasesti tara

| VladUtzel explică (pentru suntserios):

Si cum obtin acea declaratie?

| mihai69 a răspuns:

Da: fie de ambii părinți, fie de unul dintre ei și o declarație notarială de la celălalt, fie de declarații de la ambii părinți și un alt însoțitor major (acesta având asupra sa și o adeverință de cazier judiciar). Plus o carte de identitate valabilă; buletine nu se mai emit din secolul trecut.
De bani și alte alea nu mai spun, presupunem că ai.