| Dumnzmatidetpu a întrebat:

Salut. Am de schimbat doua trenuri si la una din statii nu au cumparare bilet online. Asa ca trebuie cumpărat din statie.
Problema e nu cunosc statia. Nu am mai fost. Nu stiu nici daca se poate cumpăra. Si pe langa asta, sunt cam 10 minute intre trenurile astea. De cand ajung pana la urmatorul. Si daca intarzie primul. Astept 10 ore pana la al doilea.

O alta intrebare am, nu pot cumpara biletul din alta statie? De exemplu din statie Bucuresti Nord, nu pot cumpara bilet pentru un alt tren? Sau doar cele din Nord?

Răspuns Câştigător
| ADK a răspuns:

Salut.

Nu prea înțeleg exact ce vrei să zici în primele rânduri, cu toate că nu-mi e străin mersul cu trenul. Te referi la achiziția biletelor din stație de la automat cu plata electronică? Într-adevăr, nu există în toate stațiile (decât în cele principale, nu în halte spre exemplu, probabil într-o asemenea stație urmează să ajungi), mai bine cere de la ghișeu de la bun început tot ce trebuie (scoate bani de pe card dacă obișnuiești să plătești doar electronic) că îți va da sigur biletele pentru oricare tren vrei, și de legătură etc (doar să nu fie diferența mai mică de 5 minute, să zic că ajungi în Ploiești Vest la ora 10:00 și trenul spre Brașov pleacă din aceeași stație la 10:03, cu toate că există ghișeu și automate dar este bine nici să nu mai ai grija statului la coadă).

Dar stai un pic să văd dacă am înțeles exact. Spre exemplu pleci din București Nord la Ploiești Vest, de unde iei alt tren din aceeași stație spre Brașov (să zicem că nu este tren direct și nici automate/ghișee). Păi ceri din București bilete pentru ambele trenuri (o să-ți dea pe același bilet fizic), sau de la automat (nu poți schimba stația de plecare?) specificând clar datele celui de-al doilea tren cu care urmează să-ți continui călătoria, cel mai simplu să nu te mai complici și să nu mai ai grija asta până la destinație. Sper că am putut să te ajut.

| Dumnzmatidetpu explică (pentru ADK):

Mulțumesc de ajutor. Pe scurt voiam sa stiu daca pot cumpara bilet din statia din Bucuresti nord, pentru trenul din medgidia spre Tulcea.

| ADK a răspuns (pentru Dumnzmatidetpu):

Cu toată plăcerea. Da, se poate, de ce nu?

3 răspunsuri:
| LittlePoppy a răspuns:

Olala!
Sper ca nu ai plecat si mai citesti acest raspuns.
Indiferent de unde cumperi biletul (casa de bilete, automate sau online) ceri destinatia finala. De ex, cum se spune mai sus: Bucuresti-Brasov, cu schimbare in Ploiesti vest. Vei primi un singur bilet pe care este mentionata schimbarea. Cobori si urci fara grija in urmatorul pentru ca tu ai deja bilet.