| emiliaa07 a întrebat:

Salut,
Am o intrabre, nelamurire, in 2 saptamani plec in Statele Unite cu Alitalia, escala la Roma, si sunt curioasa cat alcool (sticle sigilate, cu bon fiscal) se pot lua in bagajul de cala.
multumesc.
ps: pe site la altialia nu an gasit aceste informatii.

Răspuns Câştigător
| dyermaker a răspuns:

Buna Emilia. In bagajul de cala poti lua maxim 5 litri de bauturi alcoolice maxim 70% concentratie, asta ca sa te incadrezi fara nici un risc, indiferent cu ce ajungi din Europa spre Usa.
Pentru EU doar, regulile sunt mai permisive:
800 de ţigarete
400 de ţigări de foi
200 de trabucuri
1 kg de tutun
10 litri de băuturi spirtoase
20 litri de vin alcoolizat
90 de litri de vin (din care cel mult 60 de litri de vin spumos)
110 litri de bere
Drum bun, si petrecere spumoasa happy

5 răspunsuri:
| emiliaa07 explică:

Dyermaker multumesc pentru raspuns! happy nu stiam daca e la fel pentru orice companie aeriana, anul trecut am avut 1 litru de palinca la mine, am mers cu KLM, escala la Amsterdam si nu mi-a verificat nimeni bagajul! laughing

| SasNetRomania a răspuns (pentru emiliaa07):

Nu poti trai fara facebou si alcool nu? laughing

| emiliaa07 explică (pentru SasNetRomania):

Hahaha nu e pentru mine! Am niste prieteni buni in Chicago care viseaza doar Angeli de piersici si Sange de Taur laughing daca ar fi dupa mine...n-ar vedea ei alcool..doar ca nu vreau sa dorm pe pers. laughing

| TheCritic a răspuns (pentru emiliaa07):

Dar sunt magazine romanesti unde am gasit asa ceva happy Mai bine le-ar comanda de aici decat sa le cari tu din Romania, poate mai ajungi si cu ele curgandu-ti din valiza happy

| emiliaa07 explică (pentru TheCritic):

Stiu ca sunt magazine romanesti/europene doar ca nu au gasit...asta e happy risc... oricum trebuie sa duc si palincalaughing